توده پستان چیست ؟

توده های پستانی ، در هر سنی قابل رشد می باشند ؛ بیشتر این توده ها غیر سرطانی هستند و این به معنی خوش خیم بودن آن ها است. البته در برخی موارد ، توده پستان می تواند علامت سرطان پستان باشد.

طبیعتا زمانی که با یک توده پستانی در سینه های خود مواجه شوید ، مضطرب خواهید شد ؛ ولی باید به خاطر داشته باشید که این توده ها لزوما نمی توانند سلامت شما را در دراز مدت تحت تاثیر قرار داده و ممکن است غیر سرطانی باشند.

اما به طور کلی راه عاقلانه ، این است که در صورت کشف هر گونه توده یا تورم در پستان های خود ، سریعا به متخصص بیماری های پستان مراجعه کنید و آن ها را تحت ارزیابی پزشکی قرار دهید.

اگرچه پستان عموما اندامی در زنان به شمار می آید ؛ ولی باید توجه داشت که بافت پستان ، هم در مردان و هم در زنان وجود دارد که هورمون های بدن بر روی آن تاثیر می گذارند ؛ لذا توده پستان صرفا در بافت سینه خانم ها تشکیل نشده و ممکن است آقایان را نیز درگیر کند.

لازم به ذکر است که تغییرات هورمونی ، می توانند باعث شکل گیری توده در سینه ها شوند که در برخی موارد ، خود به خود ناپدید می شوند و در مواردی دیگر به سرطان بدل می گردند.

توجه داشته باشید که گاهی دختران قبل از سن بلوغ ؛ با توده های پستانی روبرو می شوند که بسیار حساس می باشند اما اغلب در طول دوره قاعدگی ، به طور طبیعی از بین می روند.

توده پستان

علل تشکیل توده های پستانی

دلایل احتمالی متعددی برای تشکیل توده در پستان وجود دارد. برخی از آن ها عبارتند از :

 1. کیست های پستان : گاهی اوقات کیست های پستان که کیسه های نرم پر شده با مایع می باشند ؛ منجر به پیدایش توده های پستانی می شوند.
 2. کیست های شیر : در برخی موارد کیست های شیر که به کیسه های پر شده از شیر اطلاق می شود و معمولا در طول دوره شیردهی اتفاق می افتند ؛ می توانند زمینه ساز بروز توده در پستان شوند.
 3. پستان های فیبروکیستیک : مقصود از پستان های فیبروکیستیک ؛ موقعیتی است که در آن بافت پستان ، دارای بافت برآمده بوده و گاهی اوقات توأم با درد می باشد ؛ پستان های فیبروکیستیک نیز مستعد ابتلا به توده پستان هستند.
 4. فیبروآدنوم : فیبروآدنوم ، به معنی توده های غیر سرطانی کشسانی می باشد و به راحتی در بافت پستان حرکت کرده و می تواند به توده پستانی تبدیل شود اما به ندرت سرطانی می شود.
 5. هماتوم : بافتی خوش خیم در سینه است که خوش خیم بوده و شبیه به یک توده تومور می باشد.
 6. پاپیلوم اینتراداکتال : به یک تومور کوچک غیر سرطانی در یک مجرای شیر مربوط می شود و می تواند به توده پسـتانی بدل گردد.
 7. لیپوم : یک توده چربی غیر سرطانی می باشد که به کندی رشد می کند و امکان تبدیل آن به توده پسـتانی وجود دارد.

علائم وجود توده در پستان

در این جا سوالی که ممکن است برای تان پیش بیاید این است که در زمان داشتن توده پسـتانی ، چه احساسی در این اندام خواهیم داشت ؟

در زمان تشکیل توده پسـتانی ، یکنواختی پسـتان تغییر می کند و بخش بیرونی فوقانی پسـتان شما محکم شده و بخش های داخلی پایینی آن تا حدی نرم تر می شود.

پسـتان های شما در طول دوره قاعدگی ، حساس تر و برآمده تر می شوند و با بالا رفتن سن ، تراکم پسـتان های تان کاهش می یابد.

توده پستان

اگرچه توصیه می شود که از خودآزمایی پستان در منزل غافل نشوید و سینه های خود را به منظور تشخیص تغییرات ایجاد شده در آن ها مورد بررسی قرار دهید.

اما به خاطر داشته باشید که آزمایش پسـتان ها توسط خودتان و بدون مراجعه به پزشک و معاینه تخصصی توسط ایشان ، نمی تواند از پیشروی بیماری جلوگیری کرده و خطر سرطانی شدن آن را کاهش دهد.

از این رو اکیدا توصیه می شود که همه خانم ها حداقل سالیانه یک مرتبه جهت بررسی سلامت بافت پستان های خود به پزشکان جراح سینه مراجعه نمایند و مورد بررسی و معاینات دقیق قرار گیرند.

در صورت مشاهده چه علائمی باید به پزشک مراجعه کنیم ؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد اکثر توده های پسـتانی ، غیر سرطانی هستند ؛ اما با این وجود ، در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر ، باید فورا به پزشک مراجعه کنید :

 • اگر یک توده جدید را کشف کرده اید.
 • اگر یک ناحیه از پسـتان شما به میزان قابل ملاحظه ای با نواحی دیگر متفاوت است.
 • اگر توده بعد از یک دوره قاعدگی از بین نرود.
 • اگر توده ، تغییر کرده و بزرگتر شود.
 • اگر پسـتان ها بدون هیچ دلیل مشخصی ، کبود شوند.
 • اگر پوست پسـتان ها قرمز شده یا شبیه پوست پرتقال چروک شود.
 • اگر نوک پسـتان های شما به داخل فرو رفته شود.
 • اگر متوجه ترشحات خونی از نوک پسـتان های تان شوید.

فیلم برداشتن توده از سینه ؛ توسط دکتر دولتشاهی بهترین جراح سینه اصفهان

درمان توده پسـتان

پزشک باید قبل از تدوین هرگونه طرح درمان ، علت توده پستان را تعیین کند ؛ زیرا همه توده های پسـتان ، نیاز به درمان ندارند و گاهی اوقات برخی توده ها بدون درمان و به خودی خود از بین می روند.

اگر دچار عفونت پستان شده باشید و علت پیدایش توده در پسـتان تان این امر باشد ، پزشک برای درمان شما داروهای آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد.

اگر کیست پستان سبب بروز توده در سینه شما شده باشد ، باید مایع داخل آن تخلیه شود ؛ لازم به ذکر است که در این موارد ، معمولا کیست ها بعد از تخلیه از بین می روند.

و اما اگر معلوم شود که توده پستان ، سرطانی است ؛ باید تحت درمان های تخصصی قرار گیرد.

درمان توده های سرطانی پسـتان ، می تواند شامل موارد زیر باشد :

 • جراحی لامپکتومی ( جراحی برداشتن توده پسـتان با حفظ بافت سینه )
 • جراحی ماستکتومی ( جراحی برداشتن توده همراه با برداشتن بافت سینه )
 • شیمی درمانی ( استفاده از دارو برای مبارزه با سرطان و تخریب آن )
 • پرتودرمانی ( استفاده از پرتوها یا مواد رادیواکتیو برای مبارزه با سرطان )

در این جا باید اشاره داشت که روش درمان توده های سرطانی پسـتان ؛ به نوع سرطان ، اندازه و موقعیت تومور و میزان گسترش سرطان به بافت های اطراف پسـتان ؛ بستگی دارد.