سرطان پستان Breast Cancer ، نوعی سرطان می باشد که از نسج سینه آغاز شده و به دنبال رشد غیرطبیعی سلول ها در سینه رخ می دهد. به جرأت می توان گفت سرطان پستان ، یکی از شایع ترین انواع سرطان در میان خانم ها به شمار می رود ؛ لذا از این حیث باید مورد توجه بسیار قرار گیرد. البته به گفته دکتر کامران دولتشاهی ، لازم به ذکر است که همه توده هایی که در سینه ایجاد یا احساس می شوند ، لزوما دالّ بر سرطان نبوده و ممکن است کیست های غیر سرطانی باشند که به دنبال علل مختلفی ایجاد شده اند. به هر حال عامل ایجاد توده در پستان هر چه که باشد ، نباید نسبت به این مسئله بی توجه بوده و از مراجعه زودهنگام به پزشک متخصص غفلت نمود ؛ از این رو اکیدا توصیه می شود در صورت احساس هر گونه تغییر غیر طبیعی در سینه ها ، سریعا به پزشک مراجعه نمایید ؛ چرا که با تشخیص به هنگام و اقدام سریع ، درمان آن امکان پذیرتر و موفقیت آمیزتر خواهد بود.

انواع تومور پستان

در ارتباط با تومورها یا توده های سینه ، باید متذکر شد که برخی از این توده ها سرطانی ( بدخیم ) بوده و برخی دیگر غیر سرطانی ( خوش خیم ) می باشند ؛ البته توده های دیگری نیز موسوم به توده های بینابین نیز وجود دارند که در بدو ابتلا حالت غیر سرطانی داشته و به تدریج به توده های سرطانی بدل می گردند. توده های سرطانی ، معمولا حالتی سفت داشته و به اطراف حرکت نمی کنند ؛ اما توده های غیرسرطانی ، غالبا نرم بوده و متحرک هستند ؛ اما باید توجه داشته باشید که نمی توان گفت در همه موارد ، توده های سفت به منزله سرطانی بودن توده بوده و توده های نرم بی خطر هستند ؛ چرا که این توده ها همیشه با هم تفاوت نداشته و در نتیجه ممکن است با هم اشتباه گرفته شوند.

به عنوان مثال گاهی اوقات توده های موجود در پستان ممکن است در لمس ؛ نرم و متحرک و خوش خیم به نظر آیند ، اما در حقیقت امر می توانند سرطانی و بدخیم باشند. لذا به طور کلی توده های پستان ، جهت بررسی دقیق حتما باید مورد ارزیابی و معاینه قرار گیرند. گاها برخی خانم ها این طور تصور می کنند که توده های کوچک پستان ، نگران کننده نیستند ؛ اما باید اشاره داشت که این باور غلط است ، زیرا در برخی موارد توده های سرطانی سینه در زمان شروع بسیار کوچک هستند ؛ بنابراین سایز توده های سینه ، هرگز تعیین کننده سرطانی بودن یا غیر سرطانی بودن تومورها نبوده و این مسئله باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

صحبت های دکتر کامران دولتشاهی فلوشیپ جراحی سرطان سینه ، درباره توده های سینه

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود ؟

قاعدتا این سوال در ذهن همه خانم ها ایجاد می شود که در چه سنی باید به پزشک مراجعه کنند ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که کلیه بانوان فارغ از سنی که دارند ، باید حداکثر 2 الی 4 هفته پس از لمس توده در پستان فورا به پزشک مراجعه نمایند ؛ البته توصیه می شود بلافاصله پس از لمس توده ، مراجعه به پزشک صورت پذیرد. لازم به ذکر است که زمان مراجعات بعدی نیز توسط خود پزشک معین می شود. توجه داشته باشید که زمان مراجعه به پزشک ، در درمان توده های پستان تاثیر قابل توجهی دارد ؛ تا جایی که چنانچه توده ای سرطانی باشد مراجعه سریع تر به پزشک می تواند در درمان بیماری بسیار موثر واقع شود. معمولا زنان بر این باورند که صرفا وجود عوامل خطر ؛ از جمله ابتلا به سرطان پستان در اقوام درجه یک ، می تواند آن ها را در معرض ابتلا به این نوع از سرطان قرار دهد ؛ باید گفت که این باور ریشه علمی ندارد ، زیرا تنها 5 الی 10 درصد از سرطان های سینه ریشه وراثتی داشته و بسیاری از خانم های مبتلا به سرطان پستان ، هیچ عامل خطری نداشته اند.

سرطان پستان

علائم سرطان پستان چیست و چگونه آن را تشخیص دهیم ؟

این بیماری در برخی از افراد ممکن است بدون ایجاد علائم ظاهر شود و در برخی افراد علائمی وجود دارد که در هر فرد متفاوت است. وجود هریک از علائم زیر به معنی سرطان پستان نیست اما لازم است با ظاهر شدن این علائم به پزشک مراجعه کنید :

  • ایجاد اجزای توده مانند یا برجستگی در پستان و در حفره زیر بغل
  • ضخیم شدن پوست پستان و متورم شدن بخشی از آن
  • پرتغالی شدن پوست سینه
  • کشیده شدن نوک سینه به داخل و یا درد در نوک سینه
  • قرمز و یا پوست پوست شدن نوک سینه
  • ترشح مایعاتی از نوک پستان
  • هرگونه تغییر شکل در سینه ها و یا احساس درد در آن ها

 

  • آیا هر نوع توده در پستان خطرناک می باشد ؟

هر نوع توده ای در پستان لزوما سرطانی نیست. گاهی ممکن است این توده ها کیست هایی پر از مایع باشند که به دلایلی نظیر فیبروکیستیک پستان ایجاد می شوند. این نوع کیست ها نیز تغییراتی را در سینه ها ایجاد می کند که گاهی ممکن است با سوزش و یا درد همراه باشد.

پیشگیری از سرطان پستان

سرطان پستان نیز مانند بسیاری از بیماری ها تحت تاثیر عوامل تغییر ناپذیری مانند ژنتیک و یا عوامل تغییر پذیر مانند سبک زندگی قرار دارد. اگر بدانیم علت اصلی ایجاد سرطان پستان چیست می توانیم از این عوامل دوری کنیم و از سرطان پیشگیری نماییم. به همین منظور عواملی که موجب ایجاد سرطان می شود را به 2 دسته تقسیم کرده که در ادامه هریک را شرح خواهیم داد.
عوامل تغییر ناپذیری که در ابتلا به سرطان پستان نقش دارند:

بالا رفتن سن و اتفاق هایی مانند جهش ژنتیکی ، سابقه ابتلا به سرطان پستان در افراد خانواده ، بیماری های غیر سرطانی در پستان ، پرتو درمانی و مصرف داروهای دی اتیل ستیل بسترول از جمله مواردی است که می تواند شانس ابتلا به سرطان را در افراد افزایش دهد.

  • عوامل تغییر پذیری که در ابتلا به سرطان پستان نقش دارند :

چاقی و اضافه وزن بعد از یائسگی ، ورزش نکردن و نداشتن تحرک کافی ، مصرف داروهای پیشگیری از بارداری ، سابقه حاملگی بدن زایمان ، مصرف نوشیدنی های الکلی ، استعمال دخانیات از جمله مواردی است که می تواند شانس ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد. می توانید با داشتن سبک زندگی سالم این عوامل را کنترل کنید تا شانس ابتلا به سرطان پستان را تا درصد زیادی کاهش دهید.

سخن آخر :

متاسفانه برخی از بانوان با مشاهده توده در سینه خود دچار تشویش و نگرانی می شوند تا جایی که حتی از مراجعه به پزشک هراس دارند ، این دسته از خانم ها باید آگاه باشند که اگرچه هر توده ای در پستان به منزله سرطان نیست ، اما سرطانی نبودن توده یا توده ها باید توسط پزشک متخصص به اثبات برسد. ناگفته نماند که سرطان پستان ، همیشه با توده همراه نبوده و در برخی موارد ممکن است پیش از آن که فرد احساس وجود توده در پستان خود داشته باشد ، از طریق ماموگرافی مشخص شود که به سرطان پستان مبتلا است. بنابراین خانم های عزیز و محترم حتما باید جهت انجام معاینات سالیانه به پزشکان متخصص در حوزه سرطان پستان و بیماری های سینه ، مراجعه کرده و نسبت به انجام ماموگرافی و سونوگرافی سینه مبادرت نمایند تا از صحت سلامت سینه های خود اطمینان حاصل کنند.