مقصود از جراحی لامپکتومی ، جراحی برداشتن بافت سرطانی یا سایر بافت های غیرطبیعی پستان همراه با یک لایه از بافت طبیعی اطراف آن با حفظ ظاهر و احساس پستان است. لامپکتومی را می توان جراحی برداشتن موضعی گسترده یا جراحی ماستکتومی جزئی نامید. دکتر کامران دولتشاهی در این حوزه ، خدمات بسیار ارزنده ای را به تمام بیماران ارائه می دهد.

مطالعات نشان می دهد لامپکتومی در مراحل اولیه سرطان و پرتودرمانی در جلوگیری از عود سرطان پستان به اندازه برداشتن کل پستان ( جراحی ماستکتومی ) موثر است. متخصصین سرطان ، معمولا به زنان زیر 70 سال مبتلا به سرطان که در مراحل اولیه تشخیص داده است ؛ پرتودرمانی پستان آسیب دیده را با هدف از بین بردن سلول سرطانی باقیمانده و جلوگیری از بازگشت سرطان توصیه می کنند.

عمل لامپکتومی ، همچنین ممکن است برای از بین بردن برخی ناهنجاری های غیرسرطانی یا پیش سرطانی پستان استفاده شود. یک یا چند غده لنفاوی در زنان مبتلا به سرطان تهاجمی پستان در حین جراحی از ناحیه زیر بغل برداشته می شود. این گره ها که گره نگهبان نامیده می شوند ، اولین گره های لنفاوی هستند که سلول های سرطانی ، در صورت برداشتن پستان ؛ به آن جا سرایت می کنند. پزشک با برداشتن غده لنفاوی می تواند بررسی کند که آیا سرطان منتشر شده است یا خیر ؟ زنان مبتلا به سرطان مجاری شیر ( DCIS ) که جراحی لامپکتومی انجام می دهند ، نیازی به برداشتن غدد لنفاوی ندارند.

جراحی لامپکتومی

در چه مواردی ، پزشک انجام جراحی لامپکتومی را توصیه نمی کند ؟

پزشک جراح سینه ، جراحی لامپکتومی را توصیه نخواهد کرد ؛ اگر بیمار از شرایط ذیل برخوردار باشد :

 • سابقه اسکلرودرمی

در مواردی که بیمار ، سابقه اسکلرودرمی داشته باشد. اسکلرودرمی ، نوعی بیماری نادر و پیشرونده روماتیسمی است که می‌تواند به صورت موضعی یا عمومی بروز کند.در صورت ابتلا به اسکلرودرمی ؛ پوست بیمار ، ضخیم ، سفت و خشک می شود و گاهی در انتهای اندام ها زخم ایجاد می شود. به دنبال این بیماری ، تجمع کلاژن و سایر فیبرهای پوست صورت و اندام ها اتفاق افتاده و در نتیجه ؛ مفاصل دست و پا ، ریه ، کلیه و دستگاه گوارش به خصوص مری ، گرفتار شده و فرد ناتوان می گردد.

 • سابقه لوپوس اریتماتوی سیستمیک ( خودایمنی )

لوپوس اریتماتوی سیستمیک ، نوعی بیماری التهابی مزمن است که در صورت انجام پرتودرمانی می تواند بدتر شود ؛ از این رو در صورت ابتلای فرد به این بیماری ، انجام جراحی لامپکتومی برای وی ممنوع خواهد بود.

 • وجود دو یا چند تومور در نواحی مختلف پستان

تومورهای موجود در بخش های مختلف سینه ، هرگز با ایجاد یک برش قابل برداشت نبوده و از بین نمی روند ؛ لذا در این موارد انجام جراحی لامپکتومی ، سبب ایجاد چندین برش در سینه بیمار شده و این اتفاق ، ظاهر سینه ها دچار دفرمیتی می کند.

 • سابقه پرتودرمانی در ناحیه پستان

افرادی که قبلا سابقه انجام پرتودرمانی در سینه را داشته اند ، پرتودرمانی های بعدی برای شان ، بیش از حد خطرناک خواهد بود.

جراحی لامپکتومی

 • ابتلا به نوعی از سرطان که به تمامی بافت و پوست پستان انتشار یافته

در مواردی که فرد ، مبتلا به سرطانی باشد که به تمام پستان و پوست روی آن گسترش یافته است ؛ احتمال این که جراحی لامپکتومی ، سرطان را به طور کامل از بین ببرد ؛ وجود نخواهد داشت.

 • کوچک بودن سینه ها نسبت به سایز تومور

در مواردی که فرد مبتلا به تومور سینه ، سینه های کوچکی داشته باشد ؛ توصیه می شود از انجام جراحی لامپکتومی اجتناب شود ؛ زیرا ممکن است نتیجه نامناسبی ایجاد کند.

 • عدم دسترسی به پرتودرمانی

در آخر باید متذکر شد در مواردی که دسترسی به پرتودرمانی وجود نداشته باشد ، نیز جراحی لامپکتومی صورت نمی پذیرد.

چگونه برای جراحی لامپکتومی آماده می شویم ؟

جراح سینه  در جلسه مشاوره قبل از عمل ، محدودیت های قبل از جراحی و سایر موارد را به شما خواهد گفت. جراحی لامپکتومی ، معمولا سرپایی انجام می شود و فرد همان روز ترخیص می گردد.

در این جلسه  داروها ، ویتامین ها یا مکمل هایی که مصرف می کنید را به پزشک بگویید چون ممکن است در جراحی تداخل ایجاد کند.

مصرف آسپرین یا سایر داروهای رقیق کننده خون و ضد التهاب غیراسترویدی را متوقف کنید. ممکن است پزشک از شما بخواهد یک هفته قبل از جراحی یا بیشتر مصرف این قبیل داروها را متوقف کنید تا خطر خونریزی کاهش یابد.

8 تا 12 ساعت قبل از جراحی ناشتا باشید؛ مخصوصا اگر قرار است بیهوشی عمومی دریافت می کنید.

جراحی لامپکتومی

پروسه جراحی لامپکتومی چگونه انجام می شود؟

برای انجام این پروسه در ابتدا بیمار را تحت بیهوشی عمومی قرار می دهند . معمولا انجام این جراحی حدود یکساعت به طول می انجامد. تومورهای موجود در سرطان سینه کاملا همرنگ بافت های سینه می باشند و به آسانی قابل تشخیص نمی باشند.بنابراین پیش از انجام جراحی باید محل تومور مشخص شود. برای انجام این کار رادیولوژیست درست پیش از جراحی یک سیم یا تراشه کوچک را در محل قرارگیری توده سرطانی جای می دهد. در طول لامپکتومی ، جراح شما با دقت تومور را به همراه حاشیه ای از بافت سالم سینه برمی دارد. جراحان یک قسمت نازک از بافت سالم پستان در اطراف تومور را نیز خارج می کنند تا دیگرهیچ گونه سلول سرطانی باقی نمانده باشد. اما معمولا مقدار بسیار زیادی از بافت سینه را باقی می گذارند که امکان ترمیم و بازسازی مجدد وجود داشته باشد.

معمولا بعد از گذشت یک هفته تا 10 روز بعد از انجام جراحی نتیجه پاتولوژی آماده می شود.بعد از خارج کردن بافت ها پزشک داروهایی را برای کاهش درد در محل مورد جراحی تزریق می کند. او همچنین گیره های کوچکی را برای مشخص کردن محلی که لامپکتومی در آنجا صورت گرفته است قرار می دهد این کار جهت کمک به انکولوژیست پرتودرمانی انجام می شود.درنهایت برش ها را بخیه داخلی می زند و عمل را به پایان می رساند.

مراقبت های بعد از انجام جراحی لامپکتومی

 • پزشک داروهایی را برایتان تجویز خواهد کرد که باید تمامی دستورالعمل های مصرف داروها به طور کامل از وی بپرسید و به آنها به درستی عمل کنید .
 • بعد از انجام جراحی موضع مورد عمل قرار گرفته توسط بانداژ پانسمان خواهد شد چگونگی نگه داری و تعویض پانسمان را به خوبی آموزش ببینید و انجام دهید. در نظر داشته باشید که رعایت بهداشت در مورد پانسمان باعث کاهش خطر هرگونه عفونت خواهد شد.
 • ممکن است پزشک برای خارج کردن مایعات اضافی پس از جراحی در محل بخیه ها درن قرار داده باشد.ممکن است به مدت دو هفته درن ها در جای خود باقی بمانند.چند بار در روز باید مایعات موجود دردرن را خالی کنید توضیحات لازم در اینباره را از پزشک یا پرستار خود حتما سوال کنید.
 • ممکن است پزشک تمریناتی جهت حرکت دادن بازوها بعد از عمل به شما یاد بدهد .این تمرینات به دلیل جلوگیری از سفتی شانه ها و بازو ها در سمتی که لامپکتومی انجام داده اید می باشد.
 • نوعی سوتین وجود دارد که بعد از جراحی باید در طی روز و شب ها به تن کنید استفاده از آن باعث کاهش هرگونه حرکت زیاد در محل جراحی و پیشگیری از بروز درد خواهد شد.به هنگام استراحت بهتر است به سمتی که مورد جراحی قرار نگرفته بخوابید .
 • استراحت کردن به میزان لازم کلیدی ترین نکته در مراقبت های بعد از جراحی می باشد.
 • اگربه اندازه لازم بعد از عمل استراحت کنید، خیلی زود می توانید به روتین فعالیت ها بازگردید.
 • تا هنگامی که بخیه ها را نکشیدید و درن هنوز در سر جای خود قرار دارد. از یک اسفنج خیس برای شست و شو و تمیز کردن آن نواحی می توانید استفاده کنید .