درباره جراحی بازسازی و ترمیم پستان

سرطان پستان و همچنین برخی بیماری های پستان ، گاهاً ممکن است به جراحی ماستکتومی ( برداشت بافت سینه ) منتج شوند. جراحی بازسازی و ترمیم پستان بعد از جراحی ماستکتومی ، در حقیقت یک عمل جراحی ارزشمند تلقی می شود که با بازسازی سینه از دست رفته ، موجب بهبود ظاهر سینه ها و متعاقباً افزایش اعتماد به نفس می گردد.

هدف از جراحی بازسازی و ترمیم پستان ؛ این است که سینه از دست رفته بازیابی شده و در نتیجه ، سینه ها از لحاظ موقعیت قرارگیری ؛ با یکدیگر هماهنگ و یکسان شوند.

جراحی بازسازی و ترمیم پستان

روش های بازسازی پستان

ترمیم و بازسازی پستان ، عموما با 3 روش انجام می گیرد که عبارتند از :

  1. بازسازی پستان با بهره وری از پستان مصنوعی
  2. بازسازی پستان با بهره وری از نسوج بدن خود فرد
  3. بازسازی پستان با بهره وری از پستان مصنوعی همراه با نسوج بدن خود فرد

در ادامه هر یک از روش های مذکور را تشریح نموده ایم ، جهت کسب اطلاعات کافی در خصوص هر یک تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

بازسازی پستان با استفاده از پستان مصنوعی

در برخی موارد امکان بهره وری از نسوج طبیعی بدن خود فرد وجود نداشته یا این که خود فرد تمایلی به برداشت بافت از دیگر نواحی بدن و به جا ماندن بخیه در آن نواحی ندارد ؛ در چنین مواردی با استفاده از پستان مصنوعی ، می توان سینه از دست رفته را بازسازی و ترمیم کرد.

این روش ، برای آن دسته از خانم هایی که سینه های کوچکی دارند ؛ مناسب تر می باشد ؛ زیرا پر کردن سینه های بزرگ با پستان مصنوعی امری دشوار می باشد.

لازم به ذکر است که بازسازی سینه با پستان مصنوعی ، برای افرادی که تحت درمان با پرتودرمانی قرار گرفته اند ، گزینه مناسبی نمی باشد ؛ چرا که پرتودرمانی موجب فقدان پتانسیل انعطاف پذیری پوست می شود.

جراحی بازسازی و ترمیم پستان

انواع پروتز سینه

مقصود از سینه مصنوعی در واقع ، همان پروتزهای سینه می باشند.

پیش از آن که به دیگر روش های بازسازی پستان بپردازیم ، بهتر است توضیحات مختصری پیرامون انواع پروتز سینه ارائه نماییم.

به طور کلی برای بازسازی و ترمیم پستان ، از دو مدل پروتز سینه تحت عناوین پروتز پر شده و پروتز پر شونده استفاده می شود.

توجه داشته باشید که فرم ظاهری پروتزها با یکدیگر متفاوت می باشد ؛ اما همه پروتزها فارغ از نوع و مدلی که دارند ، از جنس سیلیکون ساخته می شوند.

  • پروتز پر شده : نوعی پروتز سینه می باشد که از جنس سیلیکون بوده و دارای ظاهری طبیعی و شبیه به سینه طبیعی انسان می باشد. این پروتزها حالتی نیمه مایع دارند ؛ همچنین این پروتزها انعطاف پذیر بوده و به سهولت می توان به آن ها فرم داد.
  • پروتز پر شونده : این نوع از پروتزها در ابتدا خالی بوده و پس از آن که وارد بدن شدند با ترکیبی از آب و نمک استریل پر می شوند.

بازسازی پستان با بهره وری از بافت بدن

در این روش ، به کمک نسوج و بافت های طبیعی بدن خود فرد ؛ بافت از دست رفته سینه ، ترمیم و بازسازی می شود ؛ لذا فرم سینه ها بسیار طبیعی خواهد بود.

لازم به ذکر است که در این روش ، معمولا از نسوج عضله صاف شکم استفاده می شود و با انتقال عضله صاف شکمی و همچنین پوست و بافت چربی از ناحیه تحتانی شکم به سینه ؛ اقدام به بازسازی سینه می گردد.

جراحی بازسازی و ترمیم پستان

بازسازی پستان با بهره وری از نسوج بدن خود فرد و استفاده از پستان مصنوعی

گاهی اوقات جهت ترمیم پستان و ایجاد برآمدگی در آن ، پستان مصنوعی به تنهایی کافی نخواهد بود.

در چنین مواردی افزون بر استفاده از پستان مصنوعی ، از بافت های سالم دیگر نواحی بدن برای ساخت و ترمیم پستان استفاده می شود.

سخن آخر

به طور کلی انجام جراحی بازسازی و ترمیم پستان ، در افرادی که سینه خود را دست داده و با کاهش اعتماد به نفس و اختلالات روحی مواجه هستند ؛ می تواند منجر به بازیابی اعتماد به نفس و بهبود حالات روحی افراد گردد.