جراحی انکوپلاستی چیست ؟

مقصود از جراحی انکوپلاستی ، بازسازی پستان پس از جراحی برداشتن تومور ( لامپکتومی ) می باشد. این جراحی ، تکنیک های جراحی پلاستیک را در جراحی درمانی سرطان پستان به منظور حفظ کیفیت زندگی و زیبایی اندام بیمار و بدون لطمه زدن به کنترل روند درمان بیماری ، تلفیق می کند.

جراح معالج در جراحی انکوپلاستی ؛ مقدار اندکی از بافت اطراف و احتمالاً بخشی از بافت لنفاوی مجاور را بر می دارد ، سپس با هدف متقارن نمودن هر دو پستان با یکدیگر ، اقدام به کاهش دوطرفه یا لیفت پستان می نماید.

توجه داشته باشید از آن جایی که در لامپکتومی سنتی ، پستان از شکل طبیعی خارج می شود ؛ جراحی انکوپلاستی ، برای به حالت اول برگرداندن تقارن و شکل نرمال سینه ها و تراز کردن آن ها و جهت دستیابی به بهترین نتیجه زیبا سازی ، به طور همزمان با جراحی برداشتن تومور انجام می پذیرد.

جراحی انکوپلاستی

در جراحی انکوپلاستی چه اتفاقی می افتد ؟

در روند این جراحی ، تومور شما برداشته می شود و باقیمانده بافت سینه شما مجدداً شکل داده می شود، بنابراین شما می توانید شکل ظاهری و تقارن بیشتری را در سینه خود بازیابی کنید.

جراحی سرطان سینه سنتی ، باعث برجای ماندن فرورفتگی ها و ناهمواری هایی در سینه می شود.

انکوپلاستی ، تاثیر قابل ملاحظه بر جای مانده از این جراحی را که می تواند شکل ظاهری بدن را تحت تاثیر قرار داده و اعتماد به نفس را در اثر برداشته شدن بخشی از بافت سینه به منظور از بین بردن سلول های سرطانی تا حد زیادی کاهش داده است درمان نماید.

جراحی انکوپلاستی یک تکنیک پیشرو می باشد که به مهارت و آموزش فوق العاده ای نیاز دارد. اکنون بیماران می توانند بعد از انجام درمان سرطان سینه خود از این درمان به منظور بازیابی شکل ظاهری مطلوب در این اندام خود بهره مند شوند.

اگرچه مبارزه با سرطان پستان و بازیابی سلامت ، اولویت اصلی درمان می باشد ؛ ولی تغییرات در شکل ظاهری بعد از جراحی سرطان پستان ، می تواند تاثیرات قابل ملاحظه ای را بر روی آسایش عمومی بیمار بر جای بگذارد.

قرار گرفتن تحت جراحی درمان سرطان پستان اصلا آسان نیست ؛ اما شاید اگر بدانید که گزینه هایی وجود دارد که می تواند به شما در بازیابی شکل ظاهری اولیه تان کمک کرده و بعد از جراحی سینه ، احساس بهتری به شما بدهد ، با خیالی آسوده تر مبادرت به انجام این عمل جراحی نمایید.

جراحی انکوپلاستی درو اقع ، یک تکنیک جدید است که جدیدترین تکنیک ها در جراحی پلاستیک را با انکولوژی جراحی سینه ترکیب می نماید.

مزایای عمل جراحی انکوپلاستی

عمل جراحی انکوپلاستی در حقیقت ؛ جنبه های فیزیکی ، احساسی و روان شناختی جراحی سرطان پستان را مورد خطاب قرار داده و دارای مزیت هایی است که به شرح ذیل می باشند :

  • از بین بردن کامل سرطان با دستیابی به بهترین نتیجه زیبایی : در جراحی انکوپلاستی ؛ کل سلول های سرطانی ، برداشته شده و در نهایت ، شکلی خوشایند و طبیعی از پستان بر جای می ماند.

از آن جایی که تومورهای بزرگتر را می توان در حین حفظ پستان ها برداشت ، انکوپلاستی یک گزینه جدید را برای زنانی که به لامپکتومی نیاز دارند ، فراهم می آورد.

  • یک جراحی واحد با زمان ریکاوری کوتاه : جراحی انکوپلاستی ؛ برداشتن تومور را با بازسازی فوری و با استفاده از بافت باقی مانده پستان خود بیمار و تنها در یک عمل جراحی ، ترکیب می کند.

اغلب این جراحی ، به صورت یک روند سرپایی انجام می گیرد ؛ بنابراین شما در همان روز ترخیص شده و به خانه بر می گردید.

زمان ریکاوری جراحی انکوپلاستی ، کوتاه بوده و جای زخم ناشی از این جراحی نیز ناچیز خواهد بود.

لازم به ذکر است با توجه به این که بافت سینه در طول جراحی سرطان پستان برداشته می شود ؛ طبیعتا پستان شما کوچکتر خواهد شد و در نتیجه ، این امر باعث می شود که پستان های شما دارای اندازه ها و شکل های متفاوت با یکدیگر شوند.

در طول جراحی انکوپلاستی ؛ شما می توانید انتخاب کنید که پستان غیر سرطانی تان همزمان با این جراحی ، کوچک شده و بالا برده شود تا هر دو پستان ، مساوی و طبیعی به نظر برسند.

جراحی انکوپلاستی

بعد از جراحی انکوپلاستی

پس از جراحی انکوپلاستی ، به مدت چند روز در پستان های خود احساس درد می کنید ولی به سرعت این درد تسکین خواهد یافت.

در صورت لزوم برای کنترل درد ، داروهای مسکن برای شما تجویز می شود.

در خصوص بخیه های این عمل جراحی باید اشاره داشت که چند روز بعد از انکوپلاستی ، بخیه ها کشیده می شوند.

زمان ریکاوری یا به عبارتی دوره نقاهت بعد از جراحی انکوپلاستی ، معمولاً حدود شش هفته به طول می انجامد ؛ ولی بسیاری از بیماران قادرند پس از گذشت نیمی از این زمان ، به انجام امور روزمره خود باز گردند.

لازم به ذکر است که بیشتر اوقات با انجام جراحی انکوپلاستی ، جاهای زخم تقریبا غیر قابل رویت بوده و نوک سینه شما ، دست نخورده باقی می ماند و در نتیجه شکل طبیعی برجای مانده و حس در این ناحیه از سینه شما از دست نمی رود.

به جای صرف ماه ها زمان بین برداشتن سرطان و جراحی ترمیمی ، شما بلافاصله احساس نرمال و طبیعی خود را بدست می آورید.

نتایج جراحی انکوپلاستی

از آن جایی که در طول جراحی سرطان ، بافت سینه برداشته می شود ؛ سینه شما کوچک تر می شود. این اتفاق باعث می شود که اندازه یا شکل سینه های شما با یکدیگر متفاوت شود.

در طول جراحی انکوپلاستی ، سینه غیر سرطانی را نیز می توان به طور همزمان به شکل سینه دیگر درآورد ؛ بنابراین تقارن سینه های شما حفظ خواهد شد.

یکی دیگر از دغدغه هایی که درخصوص اضافه کردن جراحي انکوپلاستي در زمان انجام لامپکتومی وجود دارد ؛ این است که مبادا سرطان در طول قطع بافت انکوپلاستیک پخش شده و باعث عود و بازگشت موضعی یا متاستاز شود.

اما باید متذکر شد آن چه که امروزه در جراحی سرطان پستان مشاهده می شود ؛ این است که احتمال بازگشت موضعی ، به دلیل استفاده از درمان های مکمل به میزان قابل ملاحظه ای از بین رفته است.

در حال حاضر استفاده از درمان های مکمل ؛ مثل پرتو درمانی و درمان های سیستماتیک ، بسیار متداول شده ؛ این درمان ها ، با تصویر برداری از بافت های سرطانی و تمرکز بر روی دامنه سرطان ؛ از بازگشت موضعی یا متاستاز جلوگیری به عمل می آورند.

جراحی انکوپلاستی

آیا انکوپلاستی گزینه مناسبی برای من است ؟

بسیاری از زنان، البته نه همه آن ها ، می توانند از جراحی انکوپلاستی بهره مند شوند. انکوپلاستی اغلب اوقات بر روی زنانی انجام می شود که تحت لامپکتومی که تحت عنوان ماستکتومی نسبی یا جراحی حفظ سینه نیز شناخته می شود، انجام شود.

زنانی که به ماستکتومی کامل یا برداشتن کامل سینه نیاز دارند ، گزینه های بازسازی دیگری در اختیار دارند که می تواند شکل جذاب سینه شان را به آنها بازگرداند.

هرچند انکوپلاستی را می توان برای دامنه وسیعی از انواع سینه ها مورد استفاده قرار داد ، ولی زنان دارای تومورهای تکی کوچک تر و سینه های بزرگ تر ، بهترین داوطلبین برای این درمان محسوب می شوند.

این روند گاهی بر روی زنان دارای سینه های کوچک تر نیز انجام می شود.

البته زنان دارای سینه های کوچک یا آن هایی که دارای بیش از یک لامپکتومی بوده اند ؛ نمی توانند برای انکوپلاستی به عنوان داوطلبین واجد شرایط محسوب شوند. موقعیت تومور نیز در تعیین امکان انجام جراحی انکوپلاستی بر روی بیمار ، نقش تعیین کننده ای دارد.

جراح ماهر شما و متخصصین انکوپلاستی ، تمامی گزینه های موجود را برایتان شرح داده و با ارائه توضیحات شفاف به شما این امکان را می دهند تا به درک کاملی از این گزینه ها رسیده و بهترین درمان را بر اساس نیازهای شخصی انتخاب کنید.

عوارض احتمالی جراحی انکوپلاستی

هر عمل جراحی ای دارای خطراتی از قبیل خونریزی ، عفونت و مشکلات ناشی از بیهوشی می باشد که البته این عوارض ، احتمالی بوده و به ندرت رخ می دهند.

گاهی اوقات در طول جراحي انکوپلاستي ؛ به نوک پستان و هاله اطراف آن ، خون به اندازه کافی نمی رسد که ناشی از مکان لامپکتومی تومور می باشد.

در چنین حالتی ممکن است جراحی پیوند بافت نوک پستان با برداشتن و کاشت مجدد نوک پستان در یک مکان جدید ، انجام شود ؛ چرا که عدم خونرسانی به نوک و هاله پستان ، سبب بی حسی نوک پستان و ناتوانی در شیر دادن خواهد شد.