عمل جراحی انکوپلاستی

مقصود از جراحی انکوپلاستی ، بازسازی پستان پس از جراحی برداشتن تومور ( لامپکتومی ) می باشد. این جراحی ، تکنیک های جراحی پلاستیک را در جراحی درمانی سرطان پستان به منظور حفظ کیفیت زندگی و زیبایی اندام بیمار و بدون لطمه زدن به کنترل روند درمان بیماری ، تلفیق می کند.

جراح معالج در جراحی انکوپلاستی ؛ مقدار اندکی از بافت اطراف و احتمالاً بخشی از بافت لنفاوی مجاور را بر می دارد ، سپس با هدف متقارن نمودن هر دو پستان با یکدیگر ، اقدام به کاهش دوطرفه یا لیفت پستان می نماید.

توجه داشته باشید از آن جایی که در لامپکتومی سنتی ، پستان از شکل طبیعی خارج می شود ؛ جراحی انکوپلاستی ، برای به حالت اول برگرداندن تقارن و شکل نرمال سینه ها و تراز کردن آن ها و جهت دستیابی به بهترین نتیجه زیبا سازی ، به طور همزمان با جراحی برداشتن تومور انجام می پذیرد.

جراحی انکوپلاستی

مزایای عمل جراحی انکوپلاستی

اگرچه مبارزه با سرطان پستان و بازیابی سلامت ، اولویت اصلی درمان می باشد ؛ ولی تغییرات در شکل ظاهری بعد از جراحی سرطان پستان ، می تواند تاثیرات قابل ملاحظه ای را بر روی آسایش عمومی بیمار بر جای بگذارد.

عمل جراحی انکوپلاستی ؛ جنبه های فیزیکی ، احساسی و روان شناختی جراحی سرطان پستان را مورد خطاب قرار داده و دارای مزیت هایی است که به شرح ذیل می باشند :

  • از بین بردن کامل سرطان با دستیابی به بهترین نتیجه زیبایی : در جراحی انکوپلاستی ؛ کل سلول های سرطانی ، برداشته شده و در نهایت ، شکلی خوشایند و طبیعی از پستان بر جای می ماند.

از آن جایی که تومورهای بزرگتر را می توان در حین حفظ پستان ها برداشت ، انکوپلاستی یک گزینه جدید را برای زنانی که به لامپکتومی نیاز دارند ، فراهم می آورد.

  • یک جراحی واحد با زمان ریکاوری کوتاه : جراحی انکوپلاستی ؛ برداشتن تومور را با بازسازی فوری و با استفاده از بافت باقی مانده پستان خود بیمار و تنها در یک عمل جراحی ، ترکیب می کند.

اغلب این جراحی ، به صورت یک روند سرپایی انجام می گیرد ؛ بنابراین شما در همان روز ترخیص شده و به خانه بر می گردید.

زمان ریکاوری جراحی انکوپلاستی ، کوتاه بوده و جای زخم ناشی از این جراحی نیز ناچیز خواهد بود.

لازم به ذکر است با توجه به این که بافت سینه در طول جراحی سرطان پستان برداشته می شود ؛ طبیعتا پستان شما کوچکتر خواهد شد و در نتیجه ، این امر باعث می شود که پستان های شما دارای اندازه ها و شکل های متفاوت با یکدیگر شوند.

در طول جراحی انکوپلاستی ؛ شما می توانید انتخاب کنید که پستان غیر سرطانی تان همزمان با این جراحی ، کوچک شده و بالا برده شود تا هر دو پستان ، مساوی و طبیعی به نظر برسند.

جراحی انکوپلاستی

بعد از جراحی انکوپلاستی چه اتفاقی می افتد ؟

پس از جراحی انکوپلاستی ، به مدت چند روز در پستان های خود احساس درد می کنید ولی به سرعت این درد تسکین خواهد یافت.

در صورت لزوم برای کنترل درد ، داروهای مسکن برای شما تجویز می شود.

در خصوص بخیه های این عمل جراحی باید اشاره داشت که چند روز بعد از انکوپلاستی ، بخیه ها کشیده می شوند.

زمان ریکاوری یا به عبارتی دوره نقاهت بعد از جراحی انکوپلاستی ، معمولاً حدود شش هفته به طول می انجامد ؛ ولی بسیاری از بیماران قادرند پس از گذشت نیمی از این زمان ، به انجام امور روزمره خود باز گردند.

نتایج جراحی انکوپلاستی

یکی از دغدغه های قبلی درخصوص اضافه کردن جراحي انکوپلاستي در زمان انجام لامپکتومی این بود که مبادا سرطان در طول قطع بافت انکوپلاستیک پخش شده و باعث عود و بازگشت موضعی یا متاستاز شود.

اما باید متذکر شد آن چه که امروزه در جراحی سرطان پستان مشاهده می شود ؛ این است که احتمال بازگشت موضعی ، به دلیل استفاده از درمان های مکمل به میزان قابل ملاحظه ای از بین رفته است.

در حال حاضر استفاده از درمان های مکمل ؛ مثل پرتو درمانی و درمان های سیستماتیک ، بسیار متداول شده ؛ این درمان ها ، با تصویر برداری از بافت های سرطانی و تمرکز بر روی دامنه سرطان ؛ از بازگشت موضعی یا متاستاز جلوگیری به عمل می آورند.

جراحی انکوپلاستی

چه افرادی گزینه مناسبی برای انجام انکوپلاستی می باشند ؟

اغلب خانم ها ، می توانند از جراحي انکوپلاستي بهره مند شوند ؛ البته لازم به ذکر است که جراحي انکوپلاستي غالبا بر روی زنانی انجام می شود که تحت جراحی لامپکتومی یا جراحی برداشتن تومور همراه با حفظ پستان قرار گرفته اند.

توجه داشته باشید زنانی که به برداشتن کامل پستان نیاز دارند ؛ برای بازسازی سینه از دست رفته خود ، کاندید گزینه های بازسازی دیگر می باشند.

عوارض احتمالی جراحی انکوپلاستی

هر عمل جراحی ای دارای خطراتی از قبیل خونریزی ، عفونت و مشکلات ناشی از بیهوشی می باشد که البته این عوارض ، احتمالی بوده و به ندرت رخ می دهند.

گاهی اوقات در طول جراحي انکوپلاستي ؛ به نوک پستان و هاله اطراف آن ، خون به اندازه کافی نمی رسد که ناشی از مکان لامپکتومی تومور می باشد.

در چنین حالتی ممکن است جراحی پیوند بافت نوک پستان با برداشتن و کاشت مجدد نوک پستان در یک مکان جدید ، انجام شود ؛ چرا که عدم خونرسانی به نوک و هاله پستان ، سبب بی حسی نوک پستان و ناتوانی در شیر دادن خواهد شد.