دستورات و مراقبت های بعد از لیپوماتیک

مراقبت های بعد از لیپوماتیک : لیپوماتیک از جمله روش های متداول و موثر پیکرتراشی است که از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) مورد تایید واقع شده است. انجام عمل لیپوماتیک ، امکان ساکشن بی خطر و موثر حجم بالایی از چربی را از بسیاری از نواحی بدن ، با دقت بالایی فراهم می آورد. ( پیکرتراشی با لیپوماتیک )

لیپوماتیک در واقع ، نوعی لیپواسکالپ است که در آن چربی اضافی از ناحیه ای از بدن برداشته می شود و غالبا پس از برداشت و خالص سازی ( با متدهای مخصوص ) ، به ناحیه ای دیگر از بدن انتقال داده می شود تا بدن به تناسب اندام برسد و به عبارتی کانتور بدن بهبود یابد.

لیپوماتیک شبیه به لیپوساکشن است ولی تکنولوژی استفاده شده در لیپوماتیک ، برای شکستن و مکش چربی با لیپوساکشن تفاوت بسیار زیادی دارد ؛ تا جایی که لیپوماتیک به بافت های سالم ، آسیب کمتری وارد آورده و یکنواختی چربی زیر پوست در آن بیشتر می باشد و همچنین شکل ظاهری زیباتری از پوست را ارائه داده و تاثیر آن ماندگارتر است.

بیماران ؛ اغلب از اهمیت مراقبت های بعد از لیپوماتیک ، آگاه نیستند. در این مجال ، اطلاعات کاملی در خصوص چرایی اهمیت مراقبت های بعد از لیپوماتیک را به منظور کسب بهینه ترین نتایج زیبایی ارائه داده ایم.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

نکات و مراقبت های بعد از عمل ليپوماتيک

  • در عمل لیپوماتیک بعد از برداشتن چربی از زیر پوست ، پوست منقبض می شود. برای رسیدن به بهترین نتیجه زیبایی ؛ لازم است فرآیند انقباض پوست ، کنترل شده و تحت نظارت قرار گیرد.

اگر دقت لازم بکار گرفته نشود ؛ پوست به صورت غیر یکنواخت کشیده می شود و چروک ها ، حفره ها یا تاخوردگی هایی در پوست ایجاد می گردد.

  • تا دو روز بعد از لیپوماتیک ، در موضع جراحی شده احساس درد را تجربه خواهید کرد. مصرف داروهای مسکن  البته با مشورت پزشک ؛ می تواند در راستای تسکین این درد ، مفید بوده و آن را التیام بخشد.
  • لازم به ذکر است که نیروی جاذبه ، پوست را به سمت پایین می کشد و قرار گرفتن در حالت خوابیده می تواند باعث بدشکلی سطح پوست شده و همچنین می تواند باعث لخته شدن خون شده و سطح پوست را فشره کند.

برای مبارزه با این تاثیرات ، افراد باید پس از لیپوماتیک ؛ گن های مخصوص فشرده سازی را تهیه کنند ، این گن ها برای بهینه سازی نتیجه عمل ، طراحی شده اند.

معمولا توصیه می شود در هفته اول بعد از عمل لیپوماتیک ، در طول شبانه روز این گن ها را بر تن کنید. سپس می توانید در هفته دوم ؛ تنها هنگام خوابیدن ، گن را بر تن داشته باشید. ( این گن ها نباید خیلی سفت و تنگ باشند ، زیرا می توانند باعث کاهش جریان خون شوند. )

توجه داشته باشید که تاثیرات گن در هر ویزیت پس از لیپوماتیک ؛ توسط جراح معالج ، کنترل شده و تنظیمات لازم انجام می گیرد.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

سایر مراقبت های بعد از عمل ليپوماتيک

  • ضروری است که طی 72 ساعت بعد از عمل لیپوماتیک ، جهت جلوگیری از لخته شدن خون و کاهش درد ، حتما تحرک داشته باشید و به آهستگی در منزل پیاده روی کنید.
  • هر روند جراحی به لایه پوست آسیب می زند و این اتفاق ، باعث تورم و کبودی می شود. در حقیقت ، کبودی و ورم ؛ بخشی از فرآیند طبیعی بهبودی می باشد ، ولی می تواند ناخوشایند و دردناک باشد.

زمان مورد نیاز برای فروکش کردن تورم و کبودی ؛ در بیماران مختلف ، متفاوت است. هرچند ناگفته نماند که فرآیند بهبودی را می توان با مراقبت های بعد از عمل ، تسریع نمود.

به طور کلی پس از هفته دوم ؛ تورم و کبودی ، تا حداقل ممکن فروکش می کند و حدود 1 ماه طول می کشد تا بدن بهبود یافته و به حالت نرمال خود برسد ؛ لذا نتیجه نهایی عمل لیپوماتیک ، اغلب دو ماه پس از جراحی نمایان می گردد.

  • در روند لیپوماتیک از محلول نمک استفاده می شود که به برداشتن سلول های چربی کمک می کند. بخشی از این مایع ، بعد از عمل ؛ در بدن باقی می ماند ، هرچند نگران کننده نبوده و سرانجام توسط سیستم لنفاوی از بین خواهد رفت.
  • پزشک معالج در برخی موارد ، لوله هایی را در محل درمان قرار می دهد تا بدین ترتیب ، مایعات بتوانند با سرعت بیشتری تخلیه شوند. این لوله ها معمولا در جلسه ویزیت بعد از جراحی ( هفته اول یا دوم ) ، برداشته می شوند.
  • در روز  بعد از عمل لیپوماتیک ، می توانید فعالیت های نرمال خود را از سر بگیرید ؛ ولی فعالیت های سنگین را تا یک هفته محدود کنید.
  • در ارتباط با زمان استحمام پس از عمل لیپوماتیک باید اشاره داشت که در بیشتر موارد ، می توان 24 ساعت بعد از جراحی دوش گرفت.