سرطان پستان ، به روش های متعددی درمان می شود. به طور کلی درمان این بیماری ، به نوع سرطان پستان و میزان گسترش آن وابسته است. افرادی که به سرطان پستان مبتلا شده اند ؛ در راستای درمان این بیماری ، اغلب بیش از یک نوع درمان را دریافت می کنند.

در سال های اخیر ، انقلابی عظیم در متدهای درمانی بیماری سرطان پستان رخ داده است که هدف تمامی این روش های درمانی ، نجات زندگی افراد مبتلا به بیماری سرطان سینه می باشد.

باید اشاره داشت که تکنیک های جدید درمان این بیماری ، امیدهایی را برای مهار کردن آن به وجود آورده است.

درمان سرطان پستان در اصفهان

روش های درمان سرطـان پستان

جراحی سرطان پستان

از اساسی ترین روش های درمان این بیماری می باشد ؛ جراح سینه بر اساس وسعت بیماری و میزان پیچیدگی آن ، مبادرت به انجام یکی از روش های جراحی سرطان پستان ؛ از قبیل جراحی لامپکتومی ( حفظ پستان ) یا ماستکتومی ( برداشتن کامل بافت پستان ) می نماید و یا این که تشریح غدد لنفاوی ( برداشتن غدد لنفاوی نگهبان ) را انجام می دهد.

جراحی لامپکتومی

در جراحی لامپکتومی ، غده سرطانی یا سایر بافت های ناهنجار و بخش کوچکی از بافت سالم اطراف آن ، از سینه بیرون آورده می شود.

بدین ترتیب ، جراح اطمینان حاصل می کند که تمام بافت ناهنجار از بدن خارج شده است.

جراحی لامپکتومی ، جراحی حفظ سینه نیز نامیده می شود ؛ زیرا طی آن تنها بافت سرطانی موجود در سینه و نهایتا بخشی از بافت اطراف آن برداشته می شود.

جراحی ماستکتومی

جراح سینه در جراحی ماستکتومی ، کل بافت سینه را به عنوان یک روش درمان یا پیشگیری از سرطان بر می دارد.

باید اشاره داشت که تصمیم گیری در انتخاب بین این دو روند جراحی ، امری دشوار می باشد ؛ زیرا هر دو روند ، از نظر تاثیر گذاری برای پیشگیری از بازگشت سرطان سینه ؛ در یک سطح قرار دارند.

اما به طور کلی ، جراحی لامپکتومی گاهی اوقات در برخی افراد نمی تواند به عنوان گزینه درمانی مناسبی ، انتخاب شود و بهتر است این افراد تحت جراحی ماستکتومی قرار گیرند.

درمان سرطان پستان در اصفهان

درباره غدد لنفاوی نگهبان

دکتر کامران دولتشاهی جراح سینه اصفهان که از بهترین پزشکان در حوزه درمان سرطان پستان در اصفهان می باشند ؛ ایشان در ارتباط با غدد لنفاوی نگهبان ، چنین اظهار داشتند :

در رابطه با برخی از سرطان ها اعم از سرطان پستان ؛ زمانی که گسترش سرطان به غدد لنفاوی ناحیه خاص خود ( در مورد پستان ، غدد لنفاوی نگهبان در اغلب موارد در زیر بغل همان سمت می باشند ) می رسد ؛ یک یا دو غده هستند که جزو اولین غدد لنفاوی محسوب می شوند که سلول های سرطانی می توانند به آن ها رسیده و آن ها را مبتلا کنند.

از این رو به این یک یا دو غده اولیه لنفاوی ، اصطلاحا غده نگهبان اطلاق می شود که پزشکان جراح سینه با تکنیک های خاصی آن ها را شناسایی کرده و حین عمل ، برداشت نموده و برای پاتولوژی و آسیب شناسی ارسال می نمایند.

این غدد لنفاوی ، توسط تکنیک خاصی موسوم به Frozen Section چک می شوند ؛ حال اگر سرطان به آن ها رسیده باشد باید اقدام درمانی دیگری انجام گیرد.

اما در صورتی که سرطان به این غدد لنفاوی سرایت نکرده باشد ، عمل جراحی در مورد غدد لنفاوی همین جا خاتمه پیدا می کند و می پردازیم به تومور اصلی که معمولا در سینه همان سمت است و عمل جراحی انجام می پذیرد.

شیمی درمانی

در این روش درمانی سرطان پستان ، از داروهای خاص برای کوچک کردن یا کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود.

این داروها می توانند به صورت قرص بوده یا از طریق عروق ، وارد بدن شوند ؛ البته گاهی نیز هر دو روش مورد استفاده قرار می گیرند.

هورمون درمانی

در روش هورمون درمانی ؛ از رسیدن هورمون هایی که برای رشد سلول های سرطانی مورد نیاز هستند به بافت ناحیه مورد نظر ، جلوگیری می شود.

درمان سرطان پستان در اصفهان

درمان بیولوژیکی

این روش درمانی ، به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا با سلول های سرطانی جنگیده و عوارض جانبی ناشی از دیگر درمان های سرطانی را تحت کنترل درآورد.

پرتو درمانی

در پرتو درمانی ، از پرتوهای پر انرژی ( شبیه به اشعه های X ) برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود.

داروهای مکمل و جایگزین

داروهای مکمل و جایگزین ، از جمله اقدامات سلامتی هستند ؛ البته به عنوان درمان های استاندارد سرطان به شمار نمی روند.

بسیاری از انواع داروهای مکمل و جایگزین ، به صورت علمی مورد آزمایش قرار گرفته اند ؛ ولی بی خطر بودن آن ها اثبات نشده است.

درباره خطرات و مزایای هر نوع از داروهای مکمل و جایگزین ؛ قبل از شروع ، با پزشک خود مشورت کنید.

کدام روش درمانی برای درمان سرطان پستان مناسب است ؟

انتخاب درمانی که برای شما مناسب باشد ، دشوار است و بستگی به نوع و مرحله سرطان دارد.

لذا توصیه می شود درباره گزینه های درمان موجود ، با پزشک متخصص در حوزه بیماری های پستان گفتگو کنید.

پزشک شما ، خطرات و مزایای هر روش درمانی و نیز عوارض جانبی و چگونگی واکنش نشان دادن بدن به داروها یا سایر درمان ها ؛ را برای شما شرح می دهد.