جراحی زیبایی شکم ( ابدومینوپلاستی )

جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی ، نوعی جراحی زیبایی است که به منظور لاغرتر و صاف تر کردن شکم انجام می شود. در جراحی پلاستیک شکم ؛ جهت سفت کردن عضله و حلقه جداره شکم ، پوست و چربی اضافی از بخش میانی و پایینی شکم برداشته می شود. ( مراقبت های بعد از جراحی شکم )

عمل ابدومینوپلاستی یا در واقع همان جراحی زیبایی شکم ، جهت رفع افتادگی یا شل بودن بافت های شکم که عموما پس از دوران بارداری ، افزایش سن ، کاهش وزن زیاد و حتی در برخی موارد به دنبال وراثت ایجاد می شوند ؛ انجام می پذیرد.

جراحی زیبایی شکم

اگرچه اکثر افرادی که با شلی یا افتادگی شکم مواجه هستند ، در وهله اول به منظور کوچک کردن شکم خود مبادرت به انجام ورزش و رژیم های غذایی می نمایند ؛ اما غالبا به هدف خود که داشتن شکمی صاف و تخت است دست نیافته و درصدد یافتن راهی موثر جهت کوچک کردن شکم می باشند.

جراحی زیبایی شکم ، راه حلی عالی برای افرادی است که از طریق روش های فوق الذکر به هدف خود نرسیده و می خواهند به سرعت به شکمی خوش فرم و صاف دست یابند.

دکتر کامران دولتشاهی از برجسته ترین جراحان این حوزه در ایران می باشند ؛ علاقمندان به انجام جراحی شکم می توانند جهت انجام موفق این عمل جراحی با اطمینان خاطر به مطب ایشان مراجعه نمایند.

روش های جراحی شکم

فرآیند این جراحی ، در چهارمرحله انجام می شود که عبارتند از :

  • مرحله یک : بیمار تحت بیهوشی کامل قرار می گیرد تا در طول عمل متوجه فرآیند جراحی نگردد.
  • مرحله دوم : پس از بیهوشی باید برش لازم جهت تخلیه بافت چربی و برداشت پوست اضافی شکم ایجاد گردد ؛ این جراحی ، با ایجاد برشی افقی بین خط رویش موی شرمگاهی و پایین شکم انجام می شود.

لازم به ذکر است که فرم و طول برش ، به میزان پوست اضافی بستگی داشته و بر این اساس مشخص می شود.

توجه داشته باشید زمانی که پوست شکم برداشته می شود ، عضله های ضعیف شده بخش زیرین شکم ترمیم می شوند.

گاهی اوقات ، نیاز به ایجاد برشی دیگر در اطراف ناف می باشد تا بدین ترتیب ، پوست اضافی شکم فوقانی نیز برداشته شود.

  • مرحله سوم : در این مرحله برش موجود بخیه شده و یک شکاف جدید در ناف ایجاد می شود و به این ترتیب ، ناف به سطح شکم آورده شده و با بخیه ثابت می گردد.
  • مرحله چهارم : در این مرحله ، شکم بیمار حالتی صاف تر و محکم تر یافته و نتیجه مورد نظر ایجاد می گردد.

دوره نقاهت جراحی زیبایی شکم

بعد از انجام جراحی شکم ، روند بهبودی شکم شروع می شود.

در پایان جراحی ؛ روی برش های ایجاد شده ، پانسمان یا بانداژ قرار داده می شود و اکیدا توصیه می شود که بیمار بانداژ الاستیک یا گن مخصوص تجویز شده را جهت به حداقل رساندن تورم ناشی از عمل و نیز تسریع فرآیند التیام زخم ها ، به صورت مداوم و در طول شبانه روز بپوشد.

جراحی زیبایی شکم

پس از جراحی زیبایی شکم ، پزشک معالج ممکن است به منظور تخلیه خون و مایعات زیرپوستی ؛ لوله های کوچک و نازکی را موقتا زیر پوست بیمار قرار دهد.

بهبودی بعد از جراحی زیبایی شکم ، بسته به وضعیت بدنی و شرایط بیمار می تواند از دو هفته تا دو ماه متغیر باشد.

به طور کلی طی دوران نقاهت جراحی شکم ، باید از انجام فعالیت های شدید پرهیز کرده و از بلند کردن اجسام سنگین خودداری شود.

لازم به ذکر است که افراد پس از عمل جراحی شکم ، جهت بازگشت به محل کار خود و از سرگیری امور روزمره باید با پزشک معالج شان مشورت نمایند.