عمل لیفت سینه یا اصطلاحا ماستوپکسی ، نوعی جراحی زیبایی پستان محسوب می شود که طی آن ، سینه به سمت بالا لیفت یا کشیده شده و افتادگی و شلی آن مرتفع می گردد. جراحی لیفت پستان ، روندی برای بالا کشیدن سينه ها از طریق برداشتن پوست اضافی و سفت کردن بافت اطراف ؛ جهت شکل دهی مجدد و پشتیبانی از کانتور جدید سينه ها می باشد. این پروسه از حساسیت بالایی برخوردار بوده و لازم است تحت نظر بهترین جراح سینه اصفهان ، دکتر کامران دولتشاهی ، انجام پذیرد.

 

لیفت سینه - دکتر دولتشاهی

 

گاهی اوقات ، هاله ( بافت قهوه ای یا صورتی رنگ اطراف نوک سينه ) با گذر زمان ، بزرگ می شود. لیفت پستان می تواند اندازه افزایش یافته هاله را نیز کاهش دهد. لیفت کردن سینه می تواند اندام شما را با یک نیمرخ سينه برجسته تر و رو به بالاتر ، جوان تر نشان دهد. به منظور انجام عمل ماستوپکسی ، فرد تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته و مدت زمان عمل نیز بسته به وسعت جراحی و موارد متعدد دیگری ، در هر فرد متغیر خواهد بود ؛ اما غالبا 3 ساعت به طول می انجامد.

علل شلی و افتادگی سینه ها چیست ؟

سينه های زنان ، اغلب در طول زمان تغییر می کند و فرم و قوام دوره جوانی خود را از دست می دهد. این تغییرات و از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست، می تواند در اثر عوامل زیر به وجود آید :

 • بارداری
 • شیردهی
 • نوسانات وزن
 • بالا رفتن سن
 • نیروی جاذبه
 • وراثت

چگونه از افتادگی سینه های خود جلوگیری کنیم ؟

داشتن رژیم غذایی سالم از مهم ترین فاکتورها برای جلوگیری از افتادگی سینه ها قبل و بعد از انجام لیفت می باشد. لازم است رژیم غذایی سالمی داشته باشید و از خوردن غذاهای چرب و فست فودی پرهیز کنید. علاوه بر داشتن رژیم غذایی صحیح و سالم ، ورزش کردن و داشتن فعالیت های منظم روزانه می تواند تا حد زیادی در پیشگیری از افتادگی سینه ها موثر باشد.

مزایای لیفت سینه چیست؟ چرا افراد لیفت سینه انجام می دهند؟

از مهم ترین مزایای لیفت سینه ها می توان به جوان تر شدن بافت سینه ها و ظاهر زیبای آن ها اشاره کرد. همین امر می تواند موجب بالا رفتن اعتماد به نفس در خانم ها شود و بر زیبایی آن ها بیفزاید. با انجام این عمل زیبایی می توانید عوارض های بعد از زایمان و شیردهی و یا مشکلات بعد از کاهش وزن شدید را جبران نمایید. این عوارض معمولا با شل شدگی و افتادگی سینه ها همراه است که موجب بد فرم شدن آن ها می شود در نتیجه سینه ها ظاهری بد شکل و بد فرم پیدا خواهند کرد. لازم به ذکر است که لیفت می تواند در کاهش چین و چروک های پوست سینه نیز موثر باشد. بنابراین پس از انجام این عمل شاهد سینه هایی زیبا و جوان خواهید بود.

ماستوپکسی می تواند سینه های شما را سفت تر و جوان تر نشان دهد. لیفت سینه همچنین می تواند عیوب زیر را اصلاح کند:

 • آرئول هایی که رو به پایین هستند.
 • نوک سینه هایی که به جهات مختلف اشاره می کنند.
 • سینه های ناهموار یا نامتقارن.

سن مناسب برای انجام عمل لیفت سینه

یکی از ضروریات لازم جهت انجام جراحی لیفت سینه ، به اتمام رسیدن فرآیند رشد سينه ها می باشد. جنبه دیگری که باید در خصوص جراحی لیفت پستان مورد توجه قرار گیرد ، تعداد زایمان ها و شیردهی می باشد. همانطور که می دانید بعد از هر بار حاملگی و متعاقب آن شیردهی ، سينه ها دچار شلی زیاد می شوند ؛ بنابراین چنانچه خانمی پس از عمل لیفتینگ سینه ، اقدام به بارداری نموده و شیردهی را پشت سر بگذارد ؛ مجددا دچار افتادگی سينه ها خواهد شد. از این رو باید اشاره داشت که بهترین زمان برای لیفتینگ سینه ها ، زمانی است که سينه ها رشدشان را کرده و فرد تصمیم به بارداری در آینده نداشته باشد.

چه کسانی داوطلب ایده آل جراحی لیفت سینه هستند ؟

در صورت داشتن شرایط زیر ، کاندیدای خوبی برای عمل لیفت پستان خواهید بود :

 • از نظر فیزیکی سالم بوده و دارای وزن ثابتی باشید.
 • سیگار نکشید.
 • سينه های تان صاف و آویزان شده باشد.
 • یکی از سينه های تان ، نسبت به سينه دیگر پایین تر باشد.
 • وقتی از سوتین استفاده نمی کنید ، نوک سینه ها به پایین خط شکن سینه ها آویزان شود.
 • آویزان بودن سینه ها و از دست رفتن حجم آن ها برای تان دردسر ساز شده باشد.

 

لیفت سینه

در جلسه مشاوره عمل لیفت سینه ، چه سوالاتی از جراح سینه بپرسیم ؟

سوالاتی که در طول جلسه مشاوره باید از بهترین جراح لیفت سینه در اصفهان بپرسیم ، عبارتند از :

 1. آیا من داوطلب خوبی برای این جراحی هستم ؟
 2. روند جراحی ، کجا و چگونه انجام می شود ؟
 3. چه روند جراحی برای من توصیه می کنید ؟
 4. دوره ریکاوری مورد انتظار چقدر خواهد بود ؟
 5. خطرات و عوارض جانبی مرتبط با این جراحی چیست ؟
 6. آیا توانایی سينه های من بعد از جراحی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت ؟
 7. آیا می توانم عکس های قبل و بعد از عمل بیماران دیگر را ببینم ؟
 8. آیا انتظارات من از این جراحی منطقی است ؟

اقدامات قبل از جراحی ليفت سينه

در فرآیند آماده شدن برای جراحی لیفت پستان ، از شما خواسته می شود تا اقدامات زیر را انجام دهید :

 • تست آزمایشگاهی یا ارزیابی پزشکی را انجام دهید.
 • داروهای خاصی را مصرف کرده و داروهای فعلی تان را تنظیم کنید.
 • یک ماموگرام قبل از جراحی و یکی بعد از جراحی برای کمک به شناسایی تغییرات در بافت سینه ها انجام دهید.
 • سیگار کشیدن را ترک کنید.
 • از مصرف آسپرین ، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی خودداری کنید ، چون این داروها می توانند باعث افزایش احتمال خونریزی در حین عمل شوند.
 • حتما از یکی از دوستان یا نزدیکان خود ، بخواهید تا بعد از جراحی شما را به منزل بازگردانده و حداقل برای شب اول بعد از جراحی از شما مراقبت کند.

نحوه انجام جراحی ليفت پستان چگونه است ؟

جراح برای انجام این جراحی ، در ابتدا موقعیت جدید و مناسب نوک سينه را با مارکر بر روی سینه بیمار مشخص کرده و سپس وی را تحت بیهوشی قرار می دهد. پس از آن ، پوست اضافی سینه ها برداشته شده و سينه به موقعیت مورد نظر لیفت می شود. چنانچه فرد همراه با جراحی گاهی اوقات ، هاله ( بافت قهوه ای یا صورتی رنگ اطراف نوک سينه ) با گذر زمان ، بزرگ می شود. لیفت پستان می تواند اندازه افزایش یافته هاله را نیز کاهش دهد. لیفت کردن پستان می تواند اندام شما را با یک نیمرخ سينه برجسته تر و رو به بالاتر ، جوان تر نشان دهد. به منظور انجام عمل لیفت سینه ، فرد تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته و مدت زمان عمل نیز بسته به وسعت جراحی و موارد متعدد دیگری ، در هر فرد متغیر خواهد بود ؛ اما غالبا 3 ساعت به طول می انجامد. ، متقاضی انجام جراحی پروتز سینه نیز باشد ؛ جراح معالج همزمان با این جراحی مبادرت به کاشت پروتز در سینه نموده و در نهایت ، محل برش جراحی را بخیه زده و سینه ها را پانسمان می کند.

 

لیفت سینه - دکتر دولتشاهی

برش لیفت سینه چگونه است؟

جراح نوع برش را بر اساس موارد زیر به شما توصیه می کند:

 • اندازه و شکل سینه.
 • پوست شما چقدر الاستیک یا کشیده است و چقدر پوست اضافی دارید.
 • میزان افتادگی سینه ها
 • اندازه و محل آرئول ها

برش های مختلف در جراحی ماستوپکسی:

انواع برش عبارتند از:

هلال: این برش یک نیم دایره در امتداد نیمه بالایی هاله شماست. معمولاً فقط برای بزرگ کردن سینه در زنانی که افتادگی کمی دارند استفاده می شود.

دونات: این برش معمولی کل هاله ی شما را در بر میگیرد.

لیفت عمودی یا آبنبات چوبی: این برش به صورت دایره ای در اطراف کل هاله می رود.

T معکوس یا لنگر: اغلب در افرادی که افتادگی بیشتری دارند یا کسانی که کوچک کردن سینه دارند استفاده می شود.

ریکاوری بعد از جراحی ليفت سينه

 • در طول ریکاوری لیفت سینه و بعد از تکمیل روند جراحی ، پوشش یا بانداژ مخصوصی بر روی زخم ها قرار داده می شود.
 • شما باید برای به حداقل رساندن تورم و پشتیبانی از سینه ها ؛ در طول روند بهبود ، سوتین پشتیبان تجویز شده از سوی بهترین دکتر لیفت سینه را بر تن کنید.
 • گاها یک لوله موقتی کوچک ( درن ) ، برای تخلیه خون و مایعات اضافی در زیر پوست قرار داده می شود.
 • از قرار دادن برش های جراحی در معرض فشار زیاد ، تورم ، ساییدگی یا حرکت در طول دوره بهبود ؛ خودداری کنید.

در جلسه مشاوره و همچنین در زمان ترخیص ، دستورالعمل هایی در خصوص نحوه مراقبت از سینه ها بعد از جراحی ، داروهای مورد نیاز برای مصرف جهت کمک به بهبود و کاهش بالقوه عفونت ، دغدغه های مربوط به ناحیه جراحی شده و سلامت عمومی و زمان شرکت در جلسه فالوآپ به شما آموزش داده می شود.

نتایج مورد انتظار جراحی لیفت سینه چیست ؟

نتایج جراحی لیفت سینه بلافاصله قابل رویت می باشد. با گذر زمان ، تورم ناشی از جراحی فروکش کرده و خطوط برش محو می شوند. رضایت از شکل جدید سینه ها ، با پیشرفت روند بهبودی ، افزایش می یابد. نتایج نهایی لیفت ، ظرف چند ماه بعد از جراحی نمایان می شود و شکل و موقعیت قرار گرفتن آن ها تثبیت می گردد.

ماندگاری نتیجه جراحی لیفت پستان چقدر است ؟

نتایج جراحی ماستوپکسی ، ماندگار است. شما می توانید با ثابت نگه داشتن وزن و دنبال کردن یک سبک زندگی سالم ، بر عواملی از قبیل بالا رفتن سن و نیروی جاذبه که تغییراتی را در نتیجه لیفت سینه بر جای می گذارد ، غلبه کنید.

جراحی لیفت سینه چه کاری را نمی تواند برای ما انجام دهد ؟

این جراحی ، اندازه سینه های شما یا گردی بخش فوقانی سینه های تان را چندان تغییر نمی دهد. اگر می خواهید سینه های تان پرتر به نظر برسد ، باید لیفت سینه را به همراه جراحی بزرگ کردن سینه ( پروتز سینه ) مد نظر قرار دهید. اگر می خواهید سینه های تان کوچکتر شود ، به همراه لیفت پستان ، جراحی کوچک کردن سینه ( ماموپلاستی کاهشی ) را انجام دهید.

آیا می توان جراحی لیفت سینه را همزمان با پروتز سینه انجام داد ؟

لازم به ذکر است در برخی موارد و در صورت ضرورت ، می توان همزمان با جراحی لیفت سینه ، عمل پروتز سینه را نیز انجام داد. توجه داشته باشید که استفاده از پروتز سینه ، بستگی به وضعیت سینه ها دارد ؛ به عنوان مثال بعضی از سینه ها خیلی خالی هستند و در نتیجه اگر لیفت شوند ، سینه هایی خالی و پهن ایجاد خواهد شد که طبیعتا سینه هایی با این شکل ظاهری ، فرم خوبی نداشته و بیمار از ماحصل عمل ، رضایت نخواهد داشت. لذا چنانچه سینه ها توخالی و کم محتوا یا اصطلاحا پهن هستند ، حتما به عمل پروتز سینه نیاز خواهد بود. در چنین مواردی با عمل پروتز سینه ، نه تنها سینه ها لیفت می شوند ، بلکه شکل و ظاهر قابل قبولی نیز می یابند. از این رو می توان گفت که در برخی موارد ، نیاز به لیفت وجود ندارد و با انجام جراحی پروتز سینه می توان هر دو منظور را برآورده نمود. اما در مقابل ، در صورتی که سینه ها پر هستند و بافت گلاندولار یا غددی شان زیاد است ، اما با افتادگی مواجه هستند ؛ تنها از طریق لیفت سینه یا ماستوپکسی می توان شکل و ظاهر مناسبی برای سینه ها ایجاد کرد.

 

لیفت سینه - دکتر دولت شاهی

آیا جراحی لیفت پستان عوارض دارد ؟

از عوارض ببسیار مهم اعمال جراحی سینه ، سیاه شدن نوک سینه می باشد که در این باره حتما باید با بیمار صحبت شود. در ارتباط با عوارض جراحی سینه ؛ یکسری از فاکتورها مربوط به خود بیمار است نظیر ابتلا به قند خون ، فشار خون بالا ، چربی خون و استعمال سیگار. لازم به ذکر است که سیاه شدن نوک سینه ، علیزغم تمام اقدامات و تمهیداتی که جراح بکار می برد ، غیر قابل تضمین بودهو ممکن است رخ دهد. توجه داشته باشید که برخی عوارض نیز نربوط به تکنیک عمل ؛ اعم از خونریزی ، عفونت و غیره است که می تواند دوطرفه باشد ؛ لذا باید اشاره داشت که تعداد زیادی از عوارض ، مربوط به فیزیولوژی بدن بیمار است.

هزینه جراحی لیفت سینه چقدر است ؟

افرادی که علاقمند به انجام جراحی لیفت سینه می باشند ؛ برای کسب اطلاع از هزینه این عمل جراحی باید به صورت حضوری به مطب جراح متخصص در این حوزه مراجعه نمایند و تحت بررسی و معاینه از سوی ایشان قرار گیرند. زیرا قبل از ارزیابی فرد ، امکان ابلاغ قیمت نهایی جراحی ؛ ممکن نخواهد بود. عزیزانی که خواهان انجام جراحی ماستوپکسی می باشند ، احتمالا با این سوال روبرو هستند که آیا بیمه هزینه این جراحی را تقبل می کند یا خیر ؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که خیر ؛ جراحی لیفت پستان ، نوعی جراحی زیبایی به شمار می رود ؛ لذا از آن جا که شرکت های بیمه صرفا جراحی های درمانی را تحت پوشش قرار می دهند ، هزینه این جراحی را تقبل نخواهند کرد. به استثنای مواردی که فرد از لحاظ پزشکی ، ملزم به انجام این عمل باشد. برای اطلاع از هزینه و انجام مشاوره توسط دکتر دولتشاهی ، بهترین جراح پستان در اصفهان می توانید به مطب ایشان مراجعه بفرمایید.

معایب لیفت پستان

در صورتی که لیفت سینه ها توسط بهترین جراح لیفت پستان که با تجربه و مهارت است ، صورت بگیرد ، عوارض یا خطری نخواهد داشت. عوارضی مثل تورم ، قرمزی و التهاب در سینه ها بعد از انجام لیفت به صورت موقت و طبیعی می باشد. هم چنین ممکن است برخی افراد دچار عوارض های ناشی از داروهای بیهوشی یا داروهای بی حسی قرار بگیرند. که البته پس از مدت کوتاهی برطرف خواهد شد ، اما چنانچه هر یک از موارد ذکر شده طولانی شود ، بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید.

جراحی لیفت سینه و بارداری

جراحی ماستوپکسی باید بعد از بارداری و زایمان انجام شود. تغییراتی که در طول بارداری اتفاق می افتد ، می تواند بهبود روند لیفت را به حداقل رسانده یا حتی معکوس نماید. همچنین ، کاهش وزن شدید بعد از جراحی لیفت سینه می تواند تاثیر منفی بر روی شکل ظاهری سينه ها بر جای گذارد.

بارداری و تاثیرات آن بر لیفت پستان ها

یکی از سوال های پر تکرار مراجعه کنندگانی که قصد لیفت دارند در مورد بارداری و تاثیر آن روی سینه ها می باشد. در پاسخ به این سوال باید گفت که بله بارداری در نتایج عمل لیفت سینه ها تاثیر گذار خواهد بود! زیرا در دوران حاملگی و شیردهی سینه ها بزرگتر می شود و حالت طبیعی خود را از دست می دهند. بنابراین در صورتی که بعد از لیفت باردار شدید باید منتظر تغییر فرم سینه های خود حتی بعد از لیفت باشید. زیرا در طی بارداری وزن به صورت مکرر در حال تغییر بوده و پوست ممکن است شل و یا کشیده شود. به همین دلیل توصیه می شود ، اگر قصد بارداری ندارید و یا بعد از بارداری اقدام به لیفت سینه های خود کنید. هرچند بعد از بارداری می توان با استفاده از روش هایی اثرات ناشی از شیردهی و بارداری را از بین برد ، اما این کار ممکن است دشوار باشد.

ایمنی و خطرات جراحی لیفت سینه

توصیه می شود قبل از اقدام برای هر عمل جراحی در مورد عوارض و خطرات جراحی به خوبی تحقیق کنید. آشنایی با جراحی لیفت سینه شما را برای انجام آن آماده می کند. در صورتی که این جراحی توسط فرد غیر متخصص انجام شود ، عوارض زیر را در پی خواهد داشت :

 • عفونت
 • خون ریزی
 • تشکیل هماتوم
 • از بین رفتن حس در نوک سینه و اطراف آن
 • عدم تقارن پستان ها
 • از بین رفتن بافت های چربی
 • جمع شدن مایع در پستان

لیفت سینه - دکتر کامران دولتشاهی

 

بهترین جراح لیفت سینه چه کسی است ؟

بهترین جراح لیفت سینه ، پزشکی است که از دانش ، تجربه بالا و مهارت خوبی برخوردار باشد و بتواند به بهترین شکل ممکن وضعیت ظاهری پستان های بیمار را بهبود ببخشد به نحوی که موجب رضایت بیماران شود. در همین راستا می توان به دکتر دولتشاهی ، بهترین جراح سینه اصفهان اشاره کرد ، سال های تجربه و انجام عمل های موفقیت آمیز موجب محبوبیت ایشان در بین مراجعه کنندگان شده است.

آیا جای زخم و بخیه ها بعد از جراحی لیفت پستان از بین می رود ؟

افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند باید در نظر داشته باشند که بعد از جراحی ممکن است کمی از جای زخم ها باقی بماند. اما اغلب جراحان تلاش می کنند تا برش ها در قسمت چین زیر پستان ایجاد شود تا کمتر قابل مشاهده باشد. جای این زخم ها دائمی نیست و به مرور از بین می رود. می توانید از لیزر و محصولات ترمیم کننده برای از بین بردن جای برش ها استفاده نمایید.

آیا با انجام جراحی لیفت سینه می توان سایز پستان ها را افزایش داد ؟

خیر ، این جراحی افتادگی سینه ها را برطرف می کند و فرم زیبایی به آن ها می بخشد اما تاثیری در حجم و برجستگی سینه ها ندارد. در صورتی که قصد افزایش حجم سینه های خود را دارید ، می توانید همزمان با جراحی لیفت سینه ، از پروتز سینه استفاده نمایید.

آیا نتایج این جراحی بلافاصله قابل مشاهده است ؟

بعد از این جراحی افتادگی پستان ها به صورت کامل از بین خواهد رفت که این موضوع بلافاصله بعد از عمل قابل مشاهده می باشد. اما برای دیدن فرم نهایی پستان ها لازم است چند ماه صبر کنید تا تورم ایجاد شده برطرف شود.

اسکارهای لیفت سینه چگونه به نظر می رسند؟

اسکار لیفت سینه به نوع برشی که جراح شما استفاده کرده بستگی دارد. تقریباً تمام اسکارهای ماستوپکسی در موارد زیر پنهان می شوند:

مرزهای آرئول های شما.

چین سینه.

خطوط طبیعی سینه های شما

با این حال ممکن است چند جای زخم روی سطح سینه خود مشاهده کنید. هرچند گفته می شود که این اسکارها دائمی هستند اما با گذشت زمان تا حد زیادی محو می شوندبه علاوه، می توانید با مشورت پزشک از کرم های ترمیم کننده جهت تحریک و تسریع روند درمان استفاده کنید.