پروتز سینه یک عبارت کلی برای تکنیک جراحی زیبایی پستان می باشد که اندازه سینه های شما را ارتقا می دهد. این متد یکی از رایج ترین اعمال جراحی زیبایی سینه که داشتن سینه هایی پرتر و بزرگتر را برای بانوان به ارمغان می آورد، در این مقاله دکتر کامران دولتشاهی ، بهترین متخصص جراحی عمومی  توضیحات جامعی را درباره این جراحی داده اند توصیه می کنم این مقاله را برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتها مطالعه کنید.البته توجه داشته باشید که در برخی موارد پروتز کردن سینه به منظور ایجاد توازن و هماهنگی در سایز سینه ها در خانم هایی که بنا به علل مختلفی از جمله ژنتیک یا درمان سرطان سینه ، سینه هایی نامتوازن دارند ؛ مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که درمان سرطان سینه ، در برخی موارد منجر به از دست دادن یک یا هر دو سینه می شود ؛ قاعدتا این امر موجب بر هم خوردن تناسب اندام و کاهش اعتماد به نفس می شود ؛ در این موارد با انجام این جراحی می توان به ترمیم و بازسازی سینه از دست رفته پرداخت. به مدد پیشرفت هایی که در طول دهه گذشته در تکنیک های جراحی پروتز پستان اتفاق افتاده است ، شاهد آن هستیم که در حال حاضر نتایجی بسیار طبیعی از این عمل جراحی حاصل می گردد.

پروتز سینه

تعریف جامع از پروتز سینه :

بسیاری از بانوان برای برطرف شدن ایرادات ظاهری پستان های خود متقاضی جراحی پروتز سینه می شوند. عمده ایرادات این عضو به دلیل افزایش سن ، نمود برخی از بیماری ها که بر اثر آن به بافت سینه می تواند آسیب وارد کند ، سانحه و بسیاری موارد دیگر که بر اثر تمامی این موارد به فرم و ظاهر سینه ها صدمه می زند یکی از بهترین روش های بهبود آنها جراحی پروتز کردن سینه در اصفهان خواهد بود. با استفاده از این فرآیند میتوان سایز سینه ها را افزایش و به علاوه حالت دهی زیبایی به آن ها داد. روش های دیگر در جراحی سینه نیز می تواند برای بهبود نواقص ظاهری و قرینه سازی و همسان شدن آنها می توان استفاده کرد. پروتز در واقع بافت مصنوعی می باشد که در اشکال و اندازه های متغییر وجود دارد که هر فرد با توجه به نظر و سلیقه شخصی می تواند یکی از آنان را انتخاب کرد. از این روش حتی برای آن دسته از بانوان که به دلیل افتادگی و بد فرمی پستان های خود دچار عدم اعتماد بنفس نیز شده اند می تواند بهترین راه کار درمانی و زیبایی به شمار بیاید. ترکیبات سازنده پروتز ها با بدن انسان سازگار است که استفاده از آن برای سلامتی مضر نخواهد بود به علاوه موجب افزایش میزان زیبایی فرد خواهد شد.همانطور که می دانید پروتز سینه باعث می شود که سینه بانوان یکسان ، خوش فرم ، زیبا و با سایز مد نظر به اندام آنان جلوه زیبایی بیشتری را القا کند. انجام این جراحی دارای نتیجه ای ماندگار و به علاوه پروتز های مورد استفاده در این روند با بدن سازگار خواهد بود. از این رو موجب ایجاد حساسیت یا حتی برای سلامتی فرد مضر نخواهد بود.

چه افرادی کاندید مناسبی برای جراحی پروتز سینه هستند ؟

افرادی که از هر یک از شرایط ذیل برخوردارند ، می توانند با انجام عمل پروتز سینه و جبران حجم سینه ها و ایجاد تقارن و توازن در این بخش از اندام خود ؛ تغییرات مثبتی در فرم بدن خویش ایجاد نمایند.

 • خانم هایی که از سایز سینه های خود به علت کوچک بودن آن ها ناراضی اند.
 • بانوانی که با سینه هایی با شکل ناموزون و نامتقارن مواجه هستند.
 • زنانی که دوره بلوغ را به اتمام رسانده ، اما سینه هایشان در حد طبیعی رشد نیافته است.
 • خانم هایی که به دنبال بارداری ، کاهش قابل توجه وزن یا افزایش سن و مواردی از این قبیل با کاهش حجم بافت سینه ها روبرو هستند.

عوامل زمینه ساز کوچکی سینه ها

 • ژنتیک ، از مهم ترین عواملی است که می تواند منتج به کوچکی پستان ها گردد.
 • کم کاری هورمون های تخمدان ، تیروئید یا غده هیپوفیز و همچنین اختلال هورمون های جنسی ؛ نیز از دیگر مواردی هستند که می توانند سبب کوچکی سایز سینه ها شوند.
 • از دیگر مواردی که باعث کوچک شدن پستان ها می شود ، لاغری مفرط می باشد.
 • کاهش وزن نیز از مواردی به شمار می رود که موجب کاهش چربی و متعاقبا کوچک شدن پستان ها شود.
 • بارداری ، نیز از مواردی است که سبب بزرگ شدن بافت سینه ها می شود ؛ البته پس از اتمام دوره شیردهی ، معمولا سینه ها کوچک شده و حالتی چروکیده به خود می گیرد.
 • استفاده از مکمل های پروژسترون و استروژن
 • مصرف برخی داروهای خاص
 • یائسگی
 • افزایش سن

پروتز سینه

جنس پروتز سینه چیست؟

در خصوص جنس پروتز سینه ، باید اشاره داشت که جنس غشاء یا به عبارتی پوسته بیرونی کلیه پروتز های سینه از ماده ای موسوم به سیلیکون که ماده ای سازگار با بدن است ، می باشد. به طور کلی جنس پوسته بیرونی پروتزها یا به عبارتی ایمپلنت های سینه از سیلیکون می باشد ؛ لذا تفات پروتزهای سینه از لحاظ جنس ، از نظر ماده داخلی آن ها می باشد. پروتزهای سینه از نظر جنس ماده تشکیل دهنده آن با یکدیگر تفاوت داشته و به دو دسته پروتزهای سالینی و پروتزهای سیلیکونی تقسیم می شوند که در ذیل اختصارا به شرح هر یک پرداخته ایم.

 • پروتز سینه سیلیکونی یا ژل سیلیکون

این نوع از پروتزها یا ایمپلنت های سینه با سیلیکون با ژل سیلیکون پر می شوند. این ژل ، بافت سینه طبیعی تری را ایجاد می کند. ریسک پاره شدن پروتزهای سیلیکونی بسیار ناچیز است و اگر پاره شوند محتویات آن ها به بیرون نشت نکرده و در نتیجه ، خطری ایجاد نخواهد کرد. باید توجه داشت که در صورت استفاده از ایمپلنت های سیلیکونی باید جهت اطمینان از عملکرد صحیح ایمپلنت ؛ به طور منظم ، توسط جراح معالج تان چکاپ شوید. لازم به ذکر است که در حال حاضر ، دکتر کامران دولتشاهی ، بهترین جراح سینه اصفهان به منظور انجام جراحی پروتز سینه ؛ غالبا از پروتزهای سیلیکونی استفاده می نمایند.

 • پروتز سینه سالینی یا آب نمکی

این پروتزها با آب و نمک استریل پر شده اند. متاسفانه احتمال پاره شدن غشای بیرونی پروتزهای سالینی امری اجتناب ناپذیر است. لازم به ذکر است که چنانچه پوسته بیرونی پروتزهای سالینی پاره شود ، ایمپلنت خراب شده و محلول نمک موجود در آن به بیرون نشت می کند ؛ البته محتویات پروتزهای سالینی خطری برای بدن نداشته و به طور طبیعی از بدن دفع می شود. اگرچه پارگی و نشت محتویات پروتزهای سالینی ، مشکلی ایجاد نخواهد کرد ؛ اما قاعدتا این امر ، فرد را ملزم به انجام جراحی مجدد جهت برداشت پروتز و در صورت تمایل ، انجام دوباره جراحی پروتز سینه و کارگذاری پروتز جدید می نماید. از این رو امروزه ، پروتزهای سالینی به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند و می توان گفت که تقریبا منسوخ شده اند.

محل برش جهت قرار دهی پروتز سینه

به طور کلی سه نوع اصلی الگوی برش در عمل پروتز پستان وجود دارد که بسته به صلاحدید پزشک ، یکی از آن ها استفاده می شود :

 1. برش زیر چین سینه : در این روش ؛ برش در نزدیکی چین زیر سینه ها یعنی در واقع اندکی بالاتر از جایی که سینه و دنده بهم می رسند ، ایجاد می شود.
 2. برش دور هاله سینه : این برش ، بین هاله سینه ( پوست صورتی یا قهوه ای اطراف نوک سینه ) و پوست سینه ایجاد می شود.
 3. برش TUBA : این برش که برش دور ناف یا برش قابل انتقال نیز نام دارد ، در ناحیه مجاور ناف ایجاد می شود.

تنها روش برای تعیین مناسب ترین الگوی برش برای شما ، مشاوره با جراح پلاستیک می باشد. جراح سینه در جلسه مشاوره ، مزیت ها و معایب خطوط هر یک از الگوهای برش را شرح داده و بهترین گزینه را متناسب با آناتومی شما و اهداف زیباشناختی تان پیشنهاد می کند.

محل جایگذاری پروتز سینه

گزینه های جایگذاری ایمپلنت های سینه اصلی عبارتند از :

 • جایگذاری ایمپلنت بالای ماهیچه بزرگ سینه ای : در این جایگذاری ؛ ایمپلنت یا پروتز ، در زیر بافت سینه ولی در بالای ماهیچه های قفسه سینه یا ماهیچه بزرگ سینه ای قرار داده می شود.
 • جایگذاری ایمپلنت تقریبا زیر ماهیچه بزرگ سینه : در این روش جایگذاری ؛ ایمپلنت در زیر بافت سینه و تقریباً زیر ماهیچه بزرگ سینه و ماهیچه های قفسه سینه کار گذاری می شود.
 • جایگذاری ایمپلنت کاملاً زیر ماهیچه بزرگ سینه : در این تکنیک ؛ ایمپلنت به طور کامل در زیر ماهیچه بزرگ سینه ای و ماهیچه های قفسه سینه ، جایگذاری می شود.

تصمیم درباره محل جایگذاری ایمپلنت های سینه ، یکی از چندین تصمیم مهمی است که شما به همراه جراح پلاستیک خود ، اتخاذ می کنید.

پروتز سینه

سوالات متداول پروتز سینه

انجام پروتز سینه چه عوارضی را به همراه دارد ؟

در صورتی که در انتخاب جراح دقت کنید و عمل جراحی با موفقیت کامل انجام شود ، این روش هیچ گونه عارضه ای نخواهد داشت. البته در برخی موارد ممکن است افراد مراقبت های بعد از انجام پروتز سینه را جدی نگیرند و آن ها را به طور کامل رعایت نکنند که در این صورت ممکن است دچار عوارضی شوند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره شده است :

 • عفونت
 • جابجایی پروتزها
 • پاره شدن یا سوراخ شدن پروتز
 • تشکیل کپسول سفت در نواحی اطراف سینه

آیا جراحی پروتز سینه مانع شیردهی می شود ؟

به صورت کلی پروتز کردن سینه مانع شیردهی نخواهد شد اما معمولا پروتزها در زیر دیواره عضلانی قفسه سینه جایگذاری می شوند تا مشکلی برای شیر دادن به نوزاد ایجاد نشود.

آیا ممکن است مواد موجود در پروتز به شیر مادر نشت کند ؟

خیر به هیچ عنوان امکان نشت مواد پروتز به شیر مادر وجود ندارد.

آیا پروتز سینه سرطان زا است ؟

تحقیقات و بررسی ها نشان می دهد پروتزهای سینه نمی تواند موجب ابتلا به سرطان در انسان ها شود.

آیا عمل پروتز سینه در اصفهان ماندگار می باشد ؟

معمولا پروتز پستان ماندگاری بالایی دارد اما عواملی مانند افزایش سن ، افتاده شدن پوست و یا تغییر وزن می تواند در نتایج این عمل تاثیر بگذارد. هرچه مراقبت های بعد از عمل را به خوبی رعایت کنید و سبک زندگی سالمی داشته باشید ، ماندگاری پروتز ها افزایش پیدا می کند.

افراد مبتلا به فیبروکیستیک می توانند عمل پروتز سینه انجام دهند ؟

بله انجام پروتز سینه مانعی برای این افراد ندارد اما توصیه می شود هر ماه چکاپ شوند.

آیا می توان بعد از مدتی پروتز را خارج نمود ؟

بله مانعی برای خروج پروتز وجود ندارد و می توان آن را بعد از مدتی تعویض یا خارج نمود.