پروتز سینه یک عبارت کلی برای تکنیک جراحی زیبایی پستان می باشد که اندازه سینه های شما را ارتقا می دهد. پروتز سينه یکی از رایج ترین اعمال جراحی زیبایی سینه که داشتن سینه هایی پرتر و بزرگتر را برای بانوان به ارمغان می آورد، در این مقاله دکتر دولتشاهی توضیحات جامعی را درباره این جراحی داده اند توصیه می کنم این مقاله را برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتها مطالعه کنید.

پروتز سینه

البته توجه داشته باشید که در برخی موارد پروتز سينه به منظور ایجاد توازن و هماهنگی در سایز سینه ها در خانم هایی که بنا به علل مختلفی از جمله ژنتیک یا درمان سرطان سینه ، سینه هایی نامتوازن دارند ؛ مورد استفاده قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که درمان سرطان سینه ، در برخی موارد منجر به از دست دادن یک یا هر دو سینه می شود ؛ قاعدتا این امر موجب بر هم خوردن تناسب اندام و کاهش اعتماد به نفس می شود ؛ در این موارد با انجام جراحی پروتز سينه می توان به ترمیم و بازسازی سینه از دست رفته پرداخت.

به مدد پیشرفت هایی که در طول دهه گذشته در تکنیک های جراحی پروتز سینه اتفاق افتاده است ، شاهد آن هستیم که در حال حاضر نتایجی بسیار طبیعی از این عمل جراحی حاصل می گردد.

چه افرادی کاندید مناسبی برای جراحی پروتز سینه هستند ؟

افرادی که از هر یک از شرایط ذیل برخوردارند ، می توانند با انجام عمل پروتز سینه و جبران حجم سینه ها و ایجاد تقارن و توازن در این بخش از اندام خود ؛ تغییرات مثبتی در فرم بدن خویش ایجاد نمایند.

 • خانم هایی که از سایز سینه های خود به علت کوچک بودن آن ها ناراضی اند.
 • بانوانی که با سینه هایی با شکل ناموزون و نامتقارن مواجه هستند.
 • زنانی که دوره بلوغ را به اتمام رسانده ، اما سینه هایشان در حد طبیعی رشد نیافته است.
 • خانم هایی که به دنبال بارداری ، کاهش قابل توجه وزن یا افزایش سن و مواردی از این قبیل با کاهش حجم بافت سینه ها روبرو هستند.

عوامل زمینه ساز کوچکی سینه ها

 • ژنتیک ، از مهم ترین عواملی است که می تواند منتج به کوچکی پستان ها گردد.
 • کم کاری هورمون های تخمدان ، تیروئید یا غده هیپوفیز و همچنین اختلال هورمون های جنسی ؛ نیز از دیگر مواردی هستند که می توانند سبب کوچکی سایز سینه ها شوند.
 • از دیگر مواردی که باعث کوچک شدن پستان ها می شود ، لاغری مفرط می باشد.
 • کاهش وزن نیز از مواردی به شمار می رود که موجب کاهش چربی و متعاقبا کوچک شدن پستان ها شود.
 • بارداری ، نیز از مواردی است که سبب بزرگ شدن بافت سینه ها می شود ؛ البته پس از اتمام دوره شیردهی ، معمولا سینه ها کوچک شده و حالتی چروکیده به خود می گیرد.
 • استفاده از مکمل های پروژسترون و استروژن
 • مصرف برخی داروهای خاص
 • یائسگی
 • افزایش سن

پروتز سینه

جنس پروتز سینه چیست؟

در خصوص جنس پروتز سینه ، باید اشاره داشت که  جنس غشاء یا به عبارتی پوسته بیرونی کلیه پروتز های سینه از ماده ای موسوم به سیلیکون که ماده ای سازگار با بدن است ، می باشد.

به طور کلی جنس پوسته بیرونی پروتزها یا به عبارتی ایمپلنت های سینه از سیلیکون می باشد ؛ لذا تفات پروتزهای سینه از لحاظ جنس ، از نظر ماده داخلی آن ها می باشد.

پروتزهای سینه از نظر جنس ماده تشکیل دهنده آن با یکدیگر تفاوت داشته و به دو دسته پروتزهای سالینی و پروتزهای سیلیکونی تقسیم می شوند که در ذیل اختصارا به شرح هر یک پرداخته ایم.

 • پروتز سینه سیلیکونی یا ژل سیلیکون

این نوع از پروتزها یا ایمپلنت های سینه با سیلیکون با ژل سیلیکون پر می شوند. این ژل ، بافت سینه طبیعی تری را ایجاد می کند.

ریسک پاره شدن پروتزهای سیلیکونی بسیار ناچیز است و اگر پاره شوند محتویات آن ها به بیرون نشت نکرده و در نتیجه ، خطری ایجاد نخواهد کرد.

باید توجه داشت که در صورت استفاده از ایمپلنت های سیلیکونی  باید جهت اطمینان از عملکرد صحیح ایمپلنت ؛ به طور منظم ، توسط جراح معالج تان چکاپ شوید.

لازم به ذکر است که در حال حاضر ، پزشکان جراح سینه به منظور انجام جراحی پروتز سینه ؛ غالبا از پروتزهای سیلیکونی استفاده می نمایند.

 • پروتز سینه سالینی یا آب نمکی

این پروتزها با آب و نمک استریل پر شده اند. متاسفانه احتمال پاره شدن غشای بیرونی پروتزهای سالینی امری اجتناب ناپذیر است.

لازم به ذکر است که چنانچه پوسته بیرونی پروتزهای سالینی پاره شود ، ایمپلنت خراب شده و محلول نمک موجود در آن به بیرون نشت می کند ؛ البته محتویات پروتزهای سالینی خطری برای بدن نداشته و به طور طبیعی از بدن دفع می شود.

اگرچه پارگی و نشت محتویات پروتزهای سالینی ، مشکلی ایجاد نخواهد کرد ؛ اما قاعدتا این امر ، فرد را ملزم به انجام جراحی مجدد جهت برداشت پروتز و در صورت تمایل ، انجام دوباره جراحی پروتز سینه و کارگذاری پروتز جدید می نماید.

از این رو امروزه ، پروتزهای سالینی به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند و می توان گفت که تقریبا منسوخ شده اند.

 

محل برش جهت قرار دهی پروتز سینه

به طور کلی سه نوع اصلی الگوی برش در عمل پروتز سینه وجود دارد که بسته به صلاحدید پزشک ، یکی از آن ها استفاده می شود :

 1. برش زیر چین سینه : در این روش ؛ برش در نزدیکی چین زیر سینه ها یعنی در واقع اندکی بالاتر از جایی که سینه و دنده بهم می رسند ، ایجاد می شود.
 2. برش دور هاله سینه : این برش ، بین هاله سینه ( پوست صورتی یا قهوه ای اطراف نوک سینه ) و پوست سینه ایجاد می شود.
 3. برش TUBA : این برش که برش دور ناف یا برش قابل انتقال نیز نام دارد ، در ناحیه مجاور ناف ایجاد می شود.

تنها روش برای تعیین مناسب ترین الگوی برش برای شما ، مشاوره با جراح پلاستیک می باشد. جراح سینه در جلسه مشاوره ، مزیت ها و معایب خطوط هر یک از الگوهای برش را شرح داده و بهترین گزینه را متناسب با آناتومی شما و اهداف زیباشناختی تان پیشنهاد می کند.

محل جایگذاری پروتز سینه

گزینه های جایگذاری ایمپلنت های سینه اصلی عبارتند از :

 • جایگذاری ایمپلنت بالای ماهیچه بزرگ سینه ای : در این جایگذاری ؛ ایمپلنت یا پروتز ، در زیر بافت سینه ولی در بالای ماهیچه های قفسه سینه یا ماهیچه بزرگ سینه ای قرار داده می شود.
 • جایگذاری ایمپلنت تقریبا زیر ماهیچه بزرگ سینه : در این روش جایگذاری ؛ ایمپلنت در زیر بافت سینه و تقریباً زیر ماهیچه بزرگ سینه و ماهیچه های قفسه سینه کار گذاری می شود.
 • جایگذاری ایمپلنت کاملاً زیر ماهیچه بزرگ سینه : در این تکنیک ؛ ایمپلنت به طور کامل در زیر ماهیچه بزرگ سینه ای و ماهیچه های قفسه سینه ، جایگذاری می شود.

تصمیم درباره محل جایگذاری ایمپلنت های سینه ، یکی از چندین تصمیم مهمی است که شما به همراه جراح پلاستیک خود ، اتخاذ می کنید.